Експерт: судновласники, які заходять у порти Одещини, усвідомлюють всі ризики

Експерт: судновласники, які заходять у порти Одещини, усвідомлюють всі ризики


Хоча після атаки 8 жовтня очікувалося, що ставки фрахту різко зростуть, цього не сталося, адже гравці ринку враховують усі можливі ризики. 

Судновласники, які направляють свої судна до портів Великої Одеси, добре розуміють ризики, на які йдуть. Про це розповів фрахтовий брокер і судновласник Костянтин Соболь для Latifundist.

Після атаки росіян по портовій інфраструктурі 8 жовтня очікувалося, що ставки фрахту різко зростуть. Втім, цього не сталося. Ринок не відреагував так само як це було в Ізмаїлі у 2023 році, коли ставки зросли на 50%. Натомість фрахтові ставки залишилися на минулому рівні, а перевезення вантажів продовжуються без змін.

Український ринок морських перевезень залишається преміальним, адже судновласники, які заходять у глибоководні порти України, отримують додаткову премію за ризики. На ринку навіть існує неофіційна ставка на такі перевезення.

Так, за словами Соболя, судна сегменту 50 тис. тонн і більше можуть отримати премію від $150 до $300 тис. за партію вантажу. Наприклад, судно типу «супрамакс» отримує $10-11 тис. за добу, але при заході в Україну ця ставка зростає до $16-17 тисяч.

Експерт також зазначив, що при доставці вантажу в Індонезію або Китай ціна може досягати $300 тисяч, з можливими коливаннями залежно від обставин. У більш стабільні періоди основну премію складала страхова компенсація, коли власники «супрамаксів» отримували до $100 тисяч премії порівняно з неризиковими маршрутами.

Разом із тим, ринок фрахту в Середземномор’ї наразі перебуває на низькому рівні, що також впливає на відсутність сплеску ставок.

Напередодні USM писав, що росіяни атакували контейнеровоз із олією для Палестини на замовлення ООН.