Глобальний контейнерний ринок у 2024: як провідні компанії долають виклики

Глобальний контейнерний ринок у 2024: як провідні компанії долають виклики


USM проаналізував фінансові показники провідних судноплавних компаній за перші шість місяців 2024 року.

У 2024 році міжнародне судноплавство продовжує стикатися з серйозними викликами. Основні складнощі для ринку спричинені коливанням попиту на контейнерні перевезення, зростанням витрат на пальне та передусім затяжною кризою в Червоному морі. 

Як змінилася ситуація на глобальному контейнерному ринку з початку поточного року, читайте в матеріалі.

Maersk

Одним зі світових лідерів у галузі контейнерних перевезень є данська компанія Maersk. Перші 6 місяців 2024 року стали випробуванням для перевізника. Причиною цьому є світова економічна криза, та зростання загроз для цивільного судноплавства. Передусім, мова йде про обстріли суден у Червоному морі єменськими хуситами, загострення ситуації у Південнокитайському морі та активації піратства в Індійському океані.

Так, дохід Maersk у першій половині 2024 року склав приблизно 25,5 млрд доларів. Про це йдеться на сайті компанії.

Зазначений показник майже вдвічі нижчий, порівняно з аналогічним періодом 2023 року — тоді виторг становив близько 43,7 млрд доларів. Причиною цьому стало значне падіння фрахтових ставок у першому кварталі та, врешті, зменшення обсягів перевезених контейнерів. 

Річ у тім, що ринок стикався зі значним перевантаженням потужностей. Судноплавні компанії продовжували вводити нові судна в експлуатацію, попри уповільнення попиту. Це призвело до зростання конкуренції серед перевізників і, як наслідок, до зниження ставок фрахту. Водночас на початку року спостерігалася сезонна слабкість ринку, що також сприяло падінню попиту на контейнерні перевезення.

Однак у другому кварталі попит на логістичні послуги дещо активізувався. Важливим фактором цього стало зростання роздрібних продажів, особливо у секторі електронної комерції, що стимулювало збільшення обсягів перевезень. Крім того, споживачі, що відкладали покупки на початку року, почали активніше замовляти товари.

У першому кварталі 2024 року маржа EBIT (прибуток до вирахування відсотків і податків) компанії Maersk становила лише 1,4%. Це було спричинено низькими ставками фрахту й зростанням витрат на пальне. Проте, у другому кварталі судноплавний гігант зміг значно покращити свої показники, досягнувши маржі EBIT 7,5%. 

З огляду на покращення результатів у другому кварталі, Maersk підвищила свій прогноз на весь 2024 рік, очікуючи подальшого зростання операційної прибутковості. Проте, враховуючи можливі ризики на ринку, компанія все ж залишається досить обережною з передчасними висновками.

CMA CGM Group

Натомість французька транспортна компанія CMA CGM оголосила про «високі показники» у другому кварталі 2024 року. Згідно з офіційною заявою, доходи компанії зросли на 6,8% — до 13,1 млрд доларів. 

«На тлі стійкого попиту наша група показала хороші показники у другому кварталі — завдяки динамічному транспортному бізнесу та зростанню логістичної компоненти, — прокоментував генеральний директор CMA CGM Родольф Сааде. — Ми змогли адаптуватися, перерозподіливши потужності у відповідь на операційні проблеми, спричинені серйозними збоями на основних судноплавних маршрутах».

Втім, інсайдери кажуть, що в окремих показниках групи все не так добре. Так, показник EBITDA впав на 4,3% — до 2,47 млрд доларів, а чистий прибуток знизився на 670 млн доларів — до 661 млн доларів. Проте, обсяги перевезень, за аналогією з Maersk, зросли на 6,8% — до 6 млн TEU. 

Доходи в галузі морських перевезень склали 8,29 млрд доларів, що на 0,8% менше, ніж торік. Показник EBITDA цього напрямку становив 2,5 млрд доларів — падіння на 4,3%. Тоді як рентабельність EBITDA впала на 2,2 пункту й становила 32,9%. Середній дохід за перевезення одного контейнера склав 1385 доларів, що на 7,1% менше, ніж рік тому.

Натомість доходи від логістики, які раніше забезпечувала дочірня компанія CEVA Logistics, зросли після придбання Bolloré, а також завдяки розвитку контрактної логістики. Дохід за логістичним напрямком склав 4,79 млрд доларів, а показник EBITDA — 450 млн доларів, що на 28,8% більше ніж за аналогічний період торік.

Разом із тим джерело у компанії повідомило французькому виданню The Loadstar, що Ceva ніколи не приносило багато прибутку CMA CGM, а інтеграція Bolloré виявилася болісною для персоналу, який був змушений боротися за робочі місця.

У CMA CGM заявили, що складнощі обумовлені лише тим, що світовій торгівлі перешкоджає геополітична напруженість, «створюючи логістичні проблеми у певних регіонах». Ймовірно, мова йде саме про атаки єменських хуситів на цивільні судна у Червоному морі.

Нагадаємо, з листопада 2023 року єменські хусити здійснили близько 30 атак на цивільні судна у Червоному морі та Аденській затоці. Ці атаки включали використання ракет, а також літальних і надводних дронів. Атаки бойовиків серйозно вплинули на глобальну морську торгівлю, змушуючи судновласників шукати альтернативні маршрути навколо Африки.

Hapag-Lloyd

Німецька Hapag-Lloyd завершила перше півріччя 2024 року з показником EBITDA у 2 млрд доларів. Показник EBIT групи знизився до 0,9 млрд доларів, а прибуток впав до 0,8 млрд доларів США, йдеться у фінансовому звіті компанії. 

З огляду на значну зміну ринкових умов після закінчення пандемії COVID-19, ці результати значно нижчі за рівень попереднього року, але вони також перевищують початкові очікування — через підвищений попит і зростання спотових ставок у другому кварталі 2024 року. .

У сегменті лінійних перевезень обсяги зросли на 5%, порівняно з аналогічним періодом торік — до 6,1 мільйона TEU (у першому півріччі 2023 року: 5,8 млн TEU). Показник EBITDA знизився до 1,9 млрд доларів, а EBIT знизився до 0,8 млрд доларів. Доходи сегмента впали на 14% — до 9,3 млрд доларів, зокрема внаслідок падіння середньої ставки фрахту до 1 391 долара. 

Сегмент терміналів та інфраструктури сягнув значного зростання прибутків у першій половині 2024 року, зокрема завдяки придбаним у попередньому році пакетам акцій. Показник EBITDA зріс до 71 млн доларів, а EBIT — до 33 млн доларів. Оскільки сегмент був заснований у другій половині 2023 року, результати за перше півріччя 2024 року лише в обмеженій мірі можна порівняти з показниками попереднього року.

«Навіть попри те, що ми не змогли порівняти винятково хороші результати попереднього року, ми показали дуже хорошу першу половину 2024 року завдяки високому попиту та кращим спотовим курсам. Ми додали кілька нових суден до нашого флоту, це допомогло нам задовольнити додаткові вимоги на тлі складнощам із безпекою в Червоному морі та зміни маршруту суден навколо мису Доброї Надії», — заявив генеральний директор Hapag-Lloyd AG Рольф Хаббен Янсен.

Разом з тим компанія досягла прогресу в декарбонізації флоту й розбудові нових терміналів під брендом Hanseatic Global Terminals. 

Враховуючи той факт, що попит і фрахтові ставки нещодавно перевищили очікування, Виконавча рада підвищила свій прогноз на поточний фінансовий рік. Очікується, що показник EBITDA групи становитиме від 3,5 до 4,6 млрд доларів, а EBIT Hapag-Lloyd буде у діапазоні від 1,3 до 2,4 млрд доларів. Втім, з огляду на нестабільний розвиток тарифів на вантажні перевезення та геополітичні проблеми, цей прогноз залишається предметом високого ступеня невизначеності.

Evergreen Marine Corporation Ltd

Натомість ще один із лідерів галузі — тайванський перевізник Evergreen — звітує про зростання прибутків більш ніж у півтора раза. Про це повідомляють аналітики Market Screener.

Так, за підсумками першого півріччя 2024 року компанія повідомила про доходи у 3,3 млрд доларів, порівняно з 2,1 млрд доларів рік тому. Основною причиною такого зростання (+57%) є збереження високих ставок фрахту, особливо на маршрутах між Азією та США. Це спричинено високим попитом на морські перевезення, відновленням вантажопотоків після пандемії. Водночас нестабільність у Червоному морі та нестача контейнерів на ринку сприяли підвищенню вартості перевезень.

Чистий прибуток склав 0,9 млрд доларів, порівняно з майже 0,2 млрд доларів торік. Цей показник зріс більш ніж у четверо. Це зумовлене оптимізацією витрат, підвищенням ефективності операцій та вдалою стратегією управління флотом. Evergreen зосередилася на підвищенні рентабельності, зменшивши витрати на паливо та обслуговування, що також сприяло збільшенню чистого прибутку.

Базовий прибуток на акцію (EPS) зріс з 0,08 долара рік тому до 0,43 долара за підсумками червня 2024 року. Це робить акції Evergreen більш привабливими для інвесторів. Відповідне зростання відображає як зростання прибутку, так і підвищення вартості акцій компанії на фондовому ринку.

Обсяг продажів за перші шість місяців 2024 року склав 6,1 млрд доларів, порівняно з 4,2 млрд доларів торік. Чистий прибуток склав 1,5 млрд доларів, порівняно з 0,3 млрд доларів минулого року (зростання становить вражаючі 500%). 

Враховуючи тенденції на ринку та стратегію компанії, можна очікувати, що Evergreen продовжить нарощувати прибутки у другій половині 2024 року, особливо на тлі потенційного зростання ставок фрахту.

ZIM Integrated Shipping Services Ltd

Фінансові та операційні результати ізраїльської логістичної компанії ZIM за підсумками першого півріччя також зросли — попри загострення арабо-ізраїльського конфлікту.

За період з січня по червень 2024 року загальний дохід компанії склав 3,49 млрд доларів. В аналогічному періоді торік цей показник становив 2,68 млрд доларів.

Так, протягом шести місяців ZIM перевіз 1,799 тис. TEU, порівняно з 1,629 тис. TEU в першому півріччі 2023 року. Середня ставка фрахту за контейнер склала 1,57 долара (торік: 1,29 долара). При цьому обсяги перевезень у другому кварталі 2024 року зросли на суттєві 11%, порівняно з показниками минулого року.

Операційний прибуток (EBIT) за перше півріччя 2024 року сягнув 635 млн доларів. Для порівняння, за першу половину 2023 року компанія зазнала операційних збитків на 182 млн доларів. Збільшення показника EBIT за перше півріччя 2024 року здебільшого зумовлено вищезгаданим зростанням доходів компанії.

Чистий прибуток ZIM за перше півріччя 2024 року склав 465 млн доларів, порівняно з чистим збитком у розмірі 271 млн доларів США в аналогічному періоді торік. Таких показників вдалося досягти, оскільки компанія спиралася на нову «диференційовану стратегію». Зокрема, ZIM оголосила дивіденди у розмірі 112 мільйонів доларів — або 0,93 долара на акцію. Це становить 30% чистого прибутку за другий квартал поточного року. Дивіденди планують виплатити власникам акцій компанії 5 вересня 2024 року.

Скоригована рентабельність EBITDA та рентабельність за перше півріччя 2024 року становили 34% та 19% відповідно. Для порівняння, за підсумками першої половини 2023 року ці показники складали 24% і -6% відповідно.

Чисті грошові кошти, отримані від операційної діяльності, цьогоріч сягнули 1,103 млрд доларів. За шість місяців 2023 року їхній обсяг був удвічі менший — 520 млн доларів.

Загальна грошова позиція ZIM (яка включає грошові кошти та їхні еквіваленти, а також інвестиції та депозити) зменшилася на 351 млн доларів. Якщо станом на 31 грудня 2023 року цей показник сягав 2,69 млрд доларів, то станом на 30 червня 2024 року він становив 2,34 млрд доларів.

Завдяки виходу з кризової ситуації, що відображалася на фінансових показниках минулого року, ZIM збільшила свої прогнози на 2024 рік і тепер очікує отримати скоригований EBITDA від 2,6 до 3,0 млрд доларів. Показник скоригованого EBIT оцінюють від 1,45 до 1,85 млрд доларів США. 

«Протягом другого кварталу 2024 року ми отримали вигоду від збільшення присутності на спотовому ринку транстихоокеанської торгівлі. Це дало нам змогу зафіксувати потенціал до зростання ставок. Ми очікуємо, що наші результати у другій половині 2024 року будуть кращими, ніж у першій половині року — завдяки тривалому тиску пропозиції внаслідок кризи у Червоному морі та поточними сприятливими тенденціями попиту», — резюмував президент і генеральний директор ZIM Елі Глікман.

Нещодавно USM писав, що прибуток дубайського портового оператора DP World за перше півріччі впав на 59%. Причиною цьому стали напади хуситів у Червоному морі та напруженість на Близькому Сході.