Турецький термінал може відправляти замасковану роснафту військовим США
З турецького термінала російську нафту відправляють покупцям у Європі і, ймовірно, навіть американським військовим.
Замасковану російську нафту відправляють з турецького терміналу Dörtyol, повідомляє enkorr з посиланням на розслідування FT.
Раніше термінал, розташований у провінції Хатай, спеціалізувався на експорті іракської сирої нафти, яку привозили вантажівками.
Але після початку вторгнення рф в Україну, з березня по червень, термінал отримав лише три партії нафти морем – з Ізраїлю, Єгипту й Греції.
З липня 2022-го почали діяти перші західні обмеження на російську торгівлю. Відтоді морські поставки нафти до Dörtyol різко зросли.
Більшість нафти, що надходить на термінал морем, — це очищене паливо з рф. Значну його частину відправляють до Європи, попри санкції ЄС.
Власник терміналу Dörtyol – Global Terminal Services AS (Стамбул) – заявив, що діє як «незалежний термінал зберігання», а участі в торгівлі не бере. Компанія заявила, що не має «ані повноважень, ані відповідальності» для моніторингу кінцевого пункту призначення нафти.
У січні-листопаді 2023 року продукти іракського походження становили трохи більше половини з 3,2 млн тонн нафти, відвантаженої з терміналу. Решта (близько 10,5 млн барелів – 1,5 млн тонн) прибули морем, і 9,2 млн барелів з них (майже 90%) походять з рф.
Dörtyol традиційно отримував невелику кількість нафти з росії, але поставки зросли після початку повномасштабної війни рф проти України. Dörtyol отримав морем 583 870 барелів (приблизно 87 тис. тонн) російської нафти в 2021 році, й 3,7 млн барелів (приблизно 513 тис. тонн) – у 2022-му. Це становить 38% і 67% усіх морських вантажів, вивантажених на терміналі в ці роки.
Термінал ці цифри заперечив і заявив, що російські поставки становили п’яту частину «загальної активності завантаження» 2022 року й 10% – 2023-го, тобто близько 300 тис. тонн кожного з років.
Але розбіжність між обсягами нафти, які привозять на Dörtyol танкери з рф, і поставками, зафіксованими терміналом, свідчать про неправдиву інформацію про походження вантажу, надану кимось з клієнтів терміналу.
Раніше USM повідомляв, що росія ризикує безпекою власних суден та екіпажів, аби збільшити експорт нафти. Зараз порти рф працюють під час сильних штормів, адже країна-терорист пом’якшила обмеження для суден взимку.
Нагадаємо, п’ять танкерів з непроданою російською нафтою щонайменше тиждень простоюють у Балтійському морі.
Читайте також: Іран захопив черговий нафтовий танкер