З України до Польщі прокладуть трубопровід для експорту олії
Для експорту української олії, до Польщі з України побудують трубопровід.
Трубопровід транспортуватиме рослинну олію з України до порту Ґданська, для подальшого експорту до третіх країн.
Міністерства аграрної політики та інфраструктури України і Польщі укладуть відповідний меморандум про взаєморозуміння. Документ передбачає розробку проєкту, також буде створена спільна робоча група, яка розробить варіанти маршрутів трубопроводу, і надасть інформацію про технічні параметри та вартість будування.
Україна є значним світовим виробником та експортером зерна та рослинної олії. До початку повномасштабного вторгнення рф, понад 90% олії експортували через порти Чорного моря.
Наразі для України відкритий маршрут для експорту у рамках «зернової ініціативи», але доля олії у поставках наразі вкрай мала. Для прикладу, у 2020/2021 МР Україна експортувала через порти 7,8 млн тонн соняшникової олії, а минулого сезону — вже 3,2 млн тонн, що вдвічі менше за попередні показники. Причина падіння обсягів відправок зрозуміла — військова агресія рф.
Нестача продукту викликає дисбаланс на світовому ринку, і це в майбутньому може призвести до голоду та міграції у тих країнах, які залежать від імпорту продовольства.
Завдяки великим об’ємам виробництва соняшника, Україна має можливість експортувати олію до інших країн і водночас забезпечувати потреби населення на внутрішньому ринку. Експорт олії надає Україні валютні надходження, що особливо важливо в умовах повномасштабної війни та блокади більшості портів росією. Україна ніколи не відчувала нестачу олії через експорт, а підвищені ціни на продукцію в магазинах — рішення торговельних мереж і посередників.
Тож, проєкт із Польщею надає Україні варіанти експорту олії: через відкриті морські порти, залізницю або трубопровід, коли він буде побудований. Таким чином, збільшується обсяг поставок і надходження валюти в країну. Крім того, диверсифікація поставок дозволяє не перенавантажувати певні маршрути експорту і не створювати ситуацію із затримками або користуванням обставинами з боку перевізників-монополістів.