Вибухи на танкерах, що заходили в російські порти, можуть бути частиною диверсії, — FT

Вибухи на танкерах, що заходили в російські порти, можуть бути частиною диверсії, — FT


Експерти припускають, що серія вибухів на танкерах, що заходили до портів РФ, можуть бути частиною державної кампанії саботажу.

Про це повідомляє Financial Times.

З початку року цілеспрямованих атак зазнали вже п’ять суден. Останнім було судно Vilamoura, яке неодноразово заходило в російські порти. На танкері стався вибух, також є потрапляння води у машинне відділення.

А взимку в Середземному морі за місяць пошкодили три танкери, пов’язані з РФ. Пізніше компанія Thenamaris прокоментувала вибухи на своїх двох суднах.

Усі п’ять суден заходили до російських портів за кілька тижнів до атак. Через це деякі експерти з безпеки вважали причетною до вибухів Україну. Але остання атака, коли вибух стався у днищі судна, а не збоку корпусу, дав початок новим версіям щодо можливих диверсантів.

Чотири з суден заходили до портів Лівії, яка наразі поділена між ворогуючими угрупованнями, які отримують фінансування з експорту нафти. Крім того, усі судна зупинялися біля Мальти для заправки. 

За словами керівника аналітичного напряму компанії EOS Risk Group, яка спеціалізується на морській безпеці, Мартіна Келлі, лише деякі деталі останньої атаки схожі на попередні інциденти. Він вважає, що є й інші можливі варіанти атак — включно з «лівійськими учасниками чи державами, які мають і технічні можливості, і потенційний мотив».

FT стверджує, що чотири з пошкоджених танкерів належать грецьким і кіпрським судновласникам. Vilamoura, що постраждало минулого тижня, належить компанії Cardiff Group, яку контролює судноплавний бізнесмен Георгіос Економоу.

Seacharm, яке атакували в січні біля берегів Туреччини, та Seajewel, атаковане у лютому в Італії, належать Thenamaris — великій судноплавній групі під контролем Ніколаса Мартіноса. А танкер Grace Ferrum, пошкоджений у лютому біля Лівії, належить компанії Cymare (Кіпр).

Також в лютому від вибуху постраждало судно Koala у російському порту Усть-Луга. У травні його внесли до санкційного списку ЄС через перевезення російської нафти з порушенням правил.

Щодо решти суден порушень «стелі цін» G7 щодо перевезення російської нафти не зафіксували. Танкери заходили переважно в російські порти, які експортують нафту з Казахстану.

Раніше USM повідомляв, що на танкерах у Середземному морі могли вибухнути магнітні міни.



Стрічка новин
Наш Telegram канал