«Укрзалізниця» змінила умови аукціонів з розподілу вагонів

«Укрзалізниця» змінила умови аукціонів з розподілу вагонів


АТ «Укрзалізниця» врахувала зауваження аграрного бізнесу, який наполягав на зміні принципів проведення аукціонів із розподілу вагонів-зерновозів на «Прозорро. Продажі».

Бізнес вимагав усунення передумов для спекулятивного зростання цін, яке відбувалося у червні-вересні. 

УЗ розширила пропозицію вагонів на більший часовий проміжок та змінила параметри аукціонів. Так компанія зробила неможливою участь в аукціонах компаній-посередників, які не є власниками аграрних вантажів і використовували торги з метою підвищення цін. 

Як результат, середня ставка добової оренди вагона за підсумками торгів 3 жовтня зменшилася втричі, у порівнянні з підсумками попередніх торгів, що відбувалися 29 вересня за участю компаній-посередників. Про це розповів експерт ринку логістики, радник голови правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін.

«Коли держава прислухається і враховує пропозиції бізнес-спільнот, починають діяти закони ринкової економіки, а спекулятивні цінові пузирі зникають. Безперечно, це позитивний прецедент, що керівництво «Укрзалізниці» нарешті почуло аграріїв, а не чиновників, які весь час звітували про успішну утилізацію вагонного парку та зростання дохідності від продажу вагонів. Це відбулося внаслідок того, що нова формула аукціону відсікла всіх посередників, які становили 95% учасників попередніх аукціонів і виходили лише з метою розігріву цін», — зазначив експерт.  

Радник голови правління УЗ прогнозує, що за умови подальшого збереження оновленої формули аукціонів та розширення часового горизонту пропозицій вагонних лотів, ставка оренди вагона може опуститися нижче 2 тис. грн з ПДВ за добу. 

Ринкова ціна за вагон становить 2,2-2,5 тис. грн із ПДВ за добу. Ціни, що були вище цього рівня, — винятково спекулятивні ігри, що відбувались завдяки створенню ілюзії дефіциту вагонів. 

«Якщо на зупинку прибуває автобус і невідомо, чи буде наступний, до нього пхаються всі. Коли ж пасажири бачать розклад, що кожні 5 хвилин приходить наступний автобус, я запевняю: ніхто не буде штурмувати двері та заходити на стоячі місця. Я впевнений, якщо «Укрзалізниця» щодня виставлятиме для власників вантажів 5 маршрутів, 250 вагонів на сто днів наперед, між учасниками не буде жодного змагання за підвищення цін. За цих умов, і коли УЗ надалі не виставлятиме на аукціон тих пропозицій вагонів, де немає дат поглинання вантажу портом або перетину кордону, рівень цін опуститься нижче 2 тис. грн із ПДВ за добу», — прогнозує Щуклін.

Спікер підкреслив, що усунення системних передумов для формування штучного дефіциту на ринку перевезень та впровадження можливості довгострокового планування сприятиме підвищенню ефективності ресурсів самої УЗ. Заходи дозволять знизити витрати перевізного процесу, підвищити прогнозованість використання локомотивів та локомотивних бригад, вагонів, зменшити їх дефіцит для перевезення заданих обсягів, а також підвищити пропускну та провізну здатність вузлових та сортувальних станцій.



Наш Telegram канал