У березні експорт морської нафти з РФ зріс на 5,2%

У порівнянні з лютим 2025 року експорт російської нафти морем зріс на 5,2%. Це свідчить також і про те, що західні санкції на танкери не спрацювали.
Про це повідомив очільник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко.
Експерт зазначив, що за даними західних дослідників, у лютому 2025 російську сиру нафту та нафтопродукти експортували 356 суден. Тоді як Моніторингова група зафіксувала і відстежила 478 танкерів.
«Однак оцінка тенденцій лютого у порівнянні з січнем 2025 у нас збігається (у відсотках) – зменшення на 9%. Західні колеги зробили переможний висновок про те, що це вплив санкцій (США, ЄС, Великої Британії та Канади). Ми до цього «впливу» з самого початку ставилися вкрай скептично, бо модель санкцій абсолютно не заважає росіянам возити нафту з Балтійського моря чи з портів Арктики до Індії чи Китаю або Туреччини», – пояснив Андрій Клименко.
Експерт підкреслив, що зменшення експорту в лютому сталось внаслідок атак Сил безпілотних систем ЗСУ (як мінімум 8 атак БпЛА за січень-лютий 2025 на порт Усть-Луга та об’єкти Балтійської трубопровідної системи).
«Вже у березні 2025 зниження перетворилося на зростання, по всіх морях на 5,2% в цілому. Це означає, що санкції на танкери не спрацювали. Тобто величезний обсяг санкціонованих танкерів (близько 400) не створив дефіциту суден на ринку танкерних перевезень з РФ. Спрацювали БпЛА», – зазначив Андрій Клименко.
Він також наголосив, мета має формулюватись так – знизити як мінімум на 50% доходи росіян від морського експорту нафти.
Як раніше повідомляв USM, на порталі War&Sanctions оприлюднили нові дані про капітанів «тіньового флоту» РФ та судна-порушники.