Танкери «тіньового флоту» РФ стали глобальною проблемою для світу 

Танкери «тіньового флоту» РФ стали глобальною проблемою для світу 


Крім того, що за допомогою танкерів «тіньового флоту» Росія обходить нафтові санкції та стелю цін, це також впливає на безпеку морського середовища. 

Журналісти виявили щонайменше дев’ять випадків, коли судна «тіньового флоту» РФ залишали розливи нафти у світових водах – від Таїланду до В’єтнаму, Італії та Мексики, починаючи з 2021 року, пише Politico

Ці танкери також проходили через великі судноплавні коридори, такі як Червоне море і Панамський канал. 

Супутниковий знімок SkyTruth Cerulean.

Оскільки Росія перебуває під західними санкціями, все більше танкерів переправляють її нафту нелегально по всьому світу, ризикуючи створити потенційну екологічну катастрофу. 

Москва змінила маркування своєї нафти, щоб приховати її походження, організувала так званий «тіньовий флот» із понад 600 танкерів, власники яких часто приховуються через підставні компанії, і використовувала його, щоб ухилитися від цінового ліміту G7 в 60 доларів за барель. Цю тактику також використовують Іран і Венесуела для подібних цілей.

«Наразі цінова стеля виявилася дуже дірявим інструментом», – зазначила Мішель Візе Бокманн, аналітикиня з питань судноплавства та експертка з тіньового флоту в Lloyd’s List. 

За даними CREA, близько 80% російської морської нафти перевозили на суднах, непідконтрольних Заходу. Тим часом з 2022 року загальна кількість суден «тіньового флоту» РФ зросла більш ніж утричі. Також відомо, що з моменту запровадження стелі цін танкери переправили нафту на 80 млрд євро. 

Небезпека також полягає в тому, що здебільшого ці танкери не застраховані. У разі витоку нафти чи більш масштабних розливів, урядам буде важко притягнути ці судна до відповідальності. 

«Зокрема ліквідація наслідків може коштувати прибережним країнам та їхнім платникам податків мільйони, оскільки власників суден неможливо відстежити», – підкреслила Мішель Візе Бокманн.

Аналітики CREA додали, що застосування санкцій до окремих танкерів виявилося «досить ефективним». Судна, які потрапили до санкційного списку США, побачили, що їх здатність торгувати нафтою впала на 90% через три місяці після внесення.

Раніше USM писав, що попри західні санкції з 2023 року російський «тіньовий флот» зростив потужність транспортування нафти на 70%.

За даними дослідження KSE, кількість нафти, що перевозиться такими танкерами, зросла з 2,4 мільйона барелів на день у червні 2023 року до 4,1 мільйона в червні 2024-го.



Наш Telegram канал