Судноплавство під час війни: як працює механізм компенсацій за пошкоджене судно

Судноплавство під час війни: як працює механізм компенсацій за пошкоджене судно


Війна рф в Україні спровокувала багато викликів для галузі судноплавства. Зокрема, небезпека для суден у Чорному морі змусила український уряд шукати шляхи розв’язання проблеми. Так, вже влітку Кабмін запровадив Порядок, який регулює надання компенсацій судновласникам і не тільки.

USM поспілкувався з юристами Interlegal, які розповіли як сьогодні працює механізм компенсацій.

Детально про компенсації

У червні 2023 року Кабінет міністрів України запровадив Порядок, який гарантує надання компенсації за завдану шкоду судновласникам, операторам морських та річкових суден, а також фрахтувальникам, які можуть зазнати значних втрат внаслідок збройної агресії з боку рф.

Юристи підкреслюють, що це стосується будь-яких випадків, коли завдана шкода виникає внаслідок збройної агресії рф під час перебування судна в територіальних водах України, якщо вони транспортують невійськові вантажі до або з відкритих портів України.

Тобто це може бути як і те, що судно натрапило на міну, так і шкода внаслідок ракетного обстрілу чи влучання БПЛА.

До шкоди, яка підлягає компенсації належить:

  • збитки, заподіяні судну через загибель або руйнування, що не підлягає відновленню;
  • витрати на усунення конструктивного пошкодження судна, через яке судно втратило морехідний стан;
  • збитки внаслідок втрати та/або псування вантажу;
  • витрати, пов’язані зі шкодою здоров’ю чи життю пасажира, чи члена екіпажу судна.

«Важливим є те, що держава надає компенсацію лише у тому випадку, якщо страхова компанія відмовила в наданні страхового відшкодування. У разі відсутності відмови відшкодування страховою компанією відповідна компенсація сплачується останньою. У першу чергу компенсацію отримає власник судна, якщо завдано шкоди судну. У разі, якщо екіпаж став жертвою, компенсацію отримає сам екіпаж або його родина, і так далі, відповідно до постраждалих сторін», — зазначають юристи Interlegal.

Своєю чергою, щоб отримати компенсацію, власник судна повинен подати заяву до Міністерства інфраструктури, разом з підтверджуючими документами, не пізніше, ніж протягом 90 календарних днів з моменту відмови страховика у страховому відшкодуванні.

Компенсації та Дунай

Важливо відзначити, що судноплавний шлях по Дунаю проходить через сім країн.

За словами юристів, згідно з усталеною практикою та законодавством, державний кордон України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, встановлюється, зокрема, на судноплавних річках — по середині головного фарватеру або тальвегу річки.

«Отже, якщо судно зазнало збитків, перебуваючи на території України, цей Порядок поширюється і на судна, які рухаються по Дунаю», — пояснюють в юридичній компанії.

Грошова складова

Згідно з положенням статті 36 Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік», сума компенсації становила до 20 млрд грн.

«Однак сума компенсації шкоди не може перевищувати розміру страхового відшкодування, передбаченого договором страхування чи Р&I (Protection and Indemnity) полісом», — зауважують в Interlegal.

Водночас нещодавно стало відомо, що розмір фонду страхування цивільних морських суден зменшили в 10 разів. Тобто у держбюджеті на 2024 рік сума компенсацій становить до 2 млрд грн.

У свою чергу, за словами юристів, оцінку суми компенсації здійснює суб’єкт оціночної діяльності.

«З практичної точки зору таку оцінку проводить сюрвеєр. З більш офіційного і юридичного погляду цю оцінку може надавати судовий експерт, відповідно до своїх методик та інструкцій», — розповідають фахівці.

Практика компенсацій в Україні

Варто згадати й судно Kmax Ruler, в яке влучила російська ракета в порту Одещини 8 листопада. Після інциденту заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков розповів, що судновласник не запитував компенсації з фонду страхування військових ризиків.

За інформацією посадовця, судно мало класичний страховий пакет, що покриває військові ризики.

Також в Interlegal розповіли, що наразі юристи компанії ведуть близько 15 судових процесів щодо відшкодування збитків внаслідок російської агресії, пов’язаної зі знищенням морського транспорту.

«На щастя, супроводження отримання компенсації у нас не було, та, як нам відомо, не було в Україні взагалі. Ми раді, що тимчасовий коридор функціонує, і учасники бізнесу та держава можуть здійснювати свою господарську діяльність», — поділились в Interlegal.

Над коментарями працювали провідний юрист Тарас Драган та молодший юрист Дмитро Каретніков, під керівництвом асоційованого партнера Карини Горової.