Санкції США змушують Росію продавати нафту Китаю за нижчими цінами
![](https://usm.media/wp-content/uploads/2024/06/1-5-1024x559.png)
Посилення санкцій США ускладнює логістику російської нафти, що змушує продавців пропонувати знижки китайським покупцям.
Китайські нафтопереробні компанії отримують пропозиції щодо постачання російської нафти ESPO за нижчими цінами. Про це повідомляє Bloomberg.
Суттєві знижки на російські енергоносії для Китаю пов’язані зі зростаючими логістичними та адміністративними труднощами через санкції США.
За даними трейдерів, вантажі з російського порту Козьміно, які транспортуються несанкціонованими танкерами, зараз продаються з премією $2–3 за барель до Brent. Для порівняння, ще минулого місяця премія складала $5 і більше. Деякі покупці також мають можливість купувати нафту, доставлену суднами, що потрапили під санкції, за ще нижчими цінами.
Обмежений вибір портів і танкерів, які можуть обслуговувати російські поставки, збільшив витрати на транспортування ESPO до Китаю. Це зробило вантажі надто дорогими для незалежних нафтопереробних заводів. Це, своєю чергою, змусило їх скоротити обсяги переробки. Водночас зниження попиту серед ключових покупців спричинило подальше падіння цін.
Крім того, деякі китайські державні нафтопереробні підприємства у лютому вирішили утриматися від закупівлі ESPO, оцінюючи ризики співпраці в умовах санкційного тиску.
Заходи США, запроваджені минулого місяця, суттєво вплинули на флот, що обслуговував порт Козьміно. Через це уп’ятеро зросли витрати на транспортування, а частина танкерів, які раніше працювали на західних маршрутах, була переорієнтована на Схід.
Ще до посилення санкцій китайські порти почали з обережністю ставитися до суден, що потрапили під обмеження. У результаті деякі танкери з російською нафтою залишалися на рейді біля китайських берегів, не отримуючи дозволу на розвантаження.
Щоб зберегти експорт ESPO, учасники ринку розглядають варіанти використання менш відомих терміналів або перевантаження нафти на інші танкери за межами провінції Шаньдун, що могло б знизити увагу з боку регуляторів. Однак такі операції призводять до додаткових витрат, які багато нафтопереробних підприємств наразі не готові покривати.
Також напередодні USM писав, що Албанія допоможе Україні боротися з тіньовим флотом РФ.