РФ закупила третину танкерів для «тіньового флоту» у США та ЄС після 2022 року

РФ закупила третину танкерів для «тіньового флоту» у США та ЄС після 2022 року


З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну близько 230 танкерів із західних компаній поповнили російський «тіньовий флот».

Про це йдеться у розслідуванні міжнародного журналістського консорціуму, пише LIGA.

Раніше третина всього «тіньового флоту» Росії (230 із 650 танкерів) належала західним компаніям, зокрема з Німеччини, США та ЄС.

«Судна продавали за значно завищеними цінами, оскільки попит на старі танкери різко зріс після початку війни. Формально продаж цих танкерів не є незаконним», — йдеться у розслідуванні.

Водночас аналітики Lloyd’s List Intelligence зазначили, що було очевидно, що судна зрештою опиняться в російському розпорядженні.

Деякі угоди виглядають особливо сумнівними: наприклад, танкер Chemtrans Carolina у 2022 році купила норвезька інвестиційна компанія, а через рік продала його китайській фірмі, створеній лише за два місяці до угоди. Тепер судно під назвою Sino Prosperity обслуговує російські нафтові маршрути.

З 2022 до 2024 року включно лише німецькі компанії продали щонайменше 11 танкерів, що тепер працюють на Росію, заробивши на цьому близько €200 мільйонів. Серед продавців – судноплавні компанії Schulte Group, Chemikalien Seetransport (Гамбург) і Salamon AG (Дортмунд).

Представники німецьких судноплавних компаній захищають свої дії, стверджуючи, що перевіряли покупців, а угоди укладалися ще до початку війни. Проте експерти наполягають: зростання цін на старі танкери після лютого 2022 року зробило їх продаж надзвичайно вигідним бізнесом.

Нагадаємо, з 2023 року Європейська комісія зобов’язала повідомляти про продаж танкерів у треті країни, але юридичні лазівки залишаються. У Брюсселі розглядають можливість нових санкцій, що можуть вплинути на ці судна та їхніх операторів.

Раніше в ГУР повідомили, що Росія витратила на танкери «тіньового флоту» понад $10 млрд.