Рф не змогла “імпортозамістити” танкери з ЄС

Рф не змогла “імпортозамістити” танкери з ЄС


Через нестачу танкерів росія вимушена продавати нафту за цінами менше 60 доларів за барель. 

ЄС заборонив майже весь морський імпорт роснафти 5 в грудня. До введення обмежень майже половину експортної сировини перевозили на суднах, що належать європейським компаніям. Згодом ця частка впала приблизно до однієї чверті, а рф намагається заповнити прогалини “тіньовими” танкерами.

Так, через санкції ЄС, росії довелося перенаправити експорт до Китаю та Індії. Ще на початку 2022 року європейські покупці забирали 89% сирої нафти з портів росії, Індія ж не купувала майже нічого. Через рік ситуація змінилася: 85% вантажів прямують до портів Індії, лише 6% залишаються в Середземному морі, пише Bloomberg.

Торговельний шлях російського бареля зріс утричі: з 3 000 міль на початку 2022 року до 9 000 міль після введення санкцій. Оскільки флот рф вимушений здійснювати доставки на далекі відстані, він стає розтягнутим. Це, у свою чергу, збільшило тривалість перебування вантажів на воді та кількість суден, необхідних для підтримки потоку.

Через нестачу танкерів, росія знову все більше покладається на судна з ЄС. Зараз частка експорту, що перевозиться на європейських танкерах, перевищила одну третину. Це важливо, адже судновласникам з ЄС заборонено перевозити роснафту, якщо вантаж коштує більше 60 доларів за барель.

Тривалість рейсу на ключових маршрутах, виміряна за даними відстеження суден, показує, що танкеру потрібно 66 днів, щоб завершити подорож туди й назад від Балтики чи Арктики до західного узбережжя Індії. Більшість російських поставок до Китаю розвантажуються в портах провінції Шаньдун, що передбачає подорож туди й назад із Балтики тривалістю 123 дні.