Судноплавство під загрозою: криза у Червоному морі вносить зміни у морські перевезення
Криза у Червоному морі триває вже понад три місяці. Регулярні напади на судна з боку хуситів викликають серйозну тривогу у світової спільноти, оскільки мова йде не лише про міжнародну безпеку, а й про виклики для транспортно-логістичної галузі. Водночас криза вплинула і на агроекспорт з України.
Керівництво компанії Global Ocean Link, генеральний директор Павло Линник та комерційний директор Володимир Гузь, поділилися з USM своїм баченням цієї проблеми та перспективами розвитку ситуації.
Коротко про головне
Атаки єменських хуситів на торгові судна у Червоному морі тривають з жовтня 2023 року. З цього моменту вони здійснили понад 27 атак проти цивільних суден із застосуванням бойових дронів та балістичних ракет.
У листопаді хусити захопили вантажне судно Galaxy Leader і взяли заручників, серед яких були і українські моряки. Після цього вони також спробували захопити танкер Central Park в Аденській затоці, тоді судно врятував американський есмінець USS Mason.
У свою чергу, у грудні, США та ще дев’ять країн оголосили про початок операції Prosperity Guardian. Мета операції — розв’язання проблем безпеки в південній частині Червоного моря та Аденської затоки для забезпечення свободи судноплавства всіх країн. Наразі коаліція налічує понад 20 учасників, серед яких Велика Британія, Норвегія, Франція, Нідерланди, Італія, Данія, Індія, Бахрейн та Сейшельські острови.
Так, 12 січня США та Британія за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади та Нідерландів почали серію авіаційних та ракетних ударів проти хуситів у Ємені у відповідь на напади останніх на кораблі в Червоному морі. Під час цієї першої хвилі ударів по понад 60 цілях в 16 окремих точках було випущено понад 100 ракет.
Також наприкінці січня стало відомо, що хусити завдали ракетного удару по військовому кораблю Сполучених Штатів у Аденській затоці біля узбережжя Ємену. Мова йде про допоміжне вантажне судно – експедиційну морську базу USS Lewis B. Puller.
Політична ескалація та призупинення мораторію перевезень
Генеральний директор GOL Павло Линник зазначає, що напади, котрі здійснюються угрупованнями, які підтримує Іран, призвели до тимчасового призупинення морських перевезень і збільшили ризик політичної ескалації в регіоні.
«Країни, розташовані вздовж Червоного моря, зіткнулися із загрозами для морської безпеки та торгівлі. Ці загрози можуть негативно позначитися не лише на місцевій економіці, а й на глобальній торгівлі, особливо у сфері постачання енергії», – говорить Павло Линник.
Наприклад, Катар, який є найбільшим постачальником ЗПГ до Європи після США, з 15 січня перенаправив щонайменше шість вантажів навколо мису Доброї Надії на півдні Африки замість короткого маршруту через Червоне море та Суецький канал.
У свою чергу комерційний директор GOL Володимир Гузь додає, що відбулася суттєва просадка в конкурентоздатності, оскільки логістика в ці регіони подорожчала в 3-4 рази. Так, вартість доставки стандартного 40-футового контейнера з Азії до Північної Європи зросла з менш ніж 1500 доларів США в середині грудня до майже 5500 доларів США.
За даними платформи бронювання вантажів Freightos, доставка азійських вантажів до Середземного моря коштує ще дорожче: майже 6800 доларів проти 2400 доларів у середині грудня.
Тож, безперечно, проблема має не локальний характер, а кидає виклик глобальній архітектурі безпеки та спричиняє ряд супутніх економічних наслідків.
Варто зауважити, що біля західного берега Ємену, який контролюють підтримувані Іраном бойовики, проходять 15% світової морської торгівлі, зокрема 8% морських перевезень зерна, 12% – нафти та 8% – зрідженого природного газу (ЗПГ). Цей торговельний шлях є важливим, оскільки Суецький канал з’єднує Червоне та Середземне моря.
Внаслідок кризи у Червоному морі чотири найбільші судноплавні компанії світу – MSC, CMA CGM, Maersk та Hapag-Lloyd – призупинили прохід суден цим шляхом. А за даними IMO, мова йде вже про 20 судноплавних компаній.
Водночас альтернативний маршрут, який пролягає між Європою та Азією – в обхід Африки, повз мис Доброї Надії, додає до тривалості рейсу 14 днів.
Наслідки для України
Експерти підкреслюють, що наслідки кризи у Червоному морі не оминуть впливу на Україну. Цю тезу підкріплює і той факт, що у січні 2024 року експорт української агропромислової продукції скоротився на 20%.
Міністр агрополітики Микола Сольський в етері телемарафону зазначив, що серед причин не лише новорічні свята, а й криза в Червоному морі. Він пояснив, що частина українського агроекспорту йшла через Червоне море і прямувала до Азії, Китаю, інших країн і Східної Африки.
На цьому тлі шість бізнес-асоціацій України звернулися до президента України Володимира Зеленського з проханням розглянути на засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України складнощі, що виникли в українських компаній під час вантажних перевезень через Суецький канал.
Окрім цього є й інші фактори, які на думку керівництва компанії GOL, можуть вплинути на українську економіку.
«Нестабільність у Червоному морі може призвести до зростання цін на нафту та збільшення вартості транспортування. Це вплине на український бізнес, що займається міжнародною торгівлею», – стверджує Павло Линник.
Володимир Гузь також зазначив, що вже можна побачити істотний вплив на українських експортерів, особливо контейнерних.
«Адже запроваджені надбавки зовсім не корелюють зі світовою ціною на агропродукцію. У зв’язку з цим фактором, багато хто зупинив свою діяльність на сьогодні або звів її до мінімуму. А імпортери стикаються з традиційним підвищенням цін перед китайським Новим роком. Ескалація конфлікту наближає нас до нестабільного 2020 року, коли була пандемія коронавірусу, в контексті політики судноплавних ліній щодо ціноутворення» – додає Володимир.
Наразі понад півтисячі контейнерів змушені були змінити маршрут. Стрімко зростають тарифи на страхування, а моряки вимагають, аби їх працю оплачували в подвійному обсязі.
«Тож, підводячи риску, варто зазначити, що ситуація на Червоному морі справді великою мірою вплинула на судноплавство та глобальну економіку. України це теж торкнулося. І, як свідчать аналітичні дані та тенденції, попри збройну відповідь хуситам з боку коаліції Західних держав, розв’язання цієї проблеми не буде миттєвим», — підсумували в Global Ocean Link.