Попит на експорт зерна Дунаєм падає
Через збільшення частоти обстрілів з боку рф Дунайські порти стають неліквідними для збуту зерна.
Внаслідок російських обстрілів припортової інфраструктури, зберігання зерна на місцевих складах стає вкрай ризикованим.В результаті відвантаження пшениці на експорт переходить на пряму перевалку. Водночас атаки портів збільшують вартість фрахту. Відповідно, експорт морем стає менш дохідним у порівнянні з постачаннями суходолом, пише ВАР.
«Наразі потенціал дунайських портів є нереалізованим, що викликано бомбардуванням інфраструктури портів та руйнацією місцевих складів – трейдери не ризикують займатися зберіганням зерна, а пряма перевалка займає більше часу, ніж відвантаження зі складів. Тому є ризик затоварювання», — йдеться у звіті.
За перші 4 дні вересня експорт пшениці становить близько 100 тис. тонн. Це переважно автомобільні та залізничні відправлення. Найбільше зерновозів прямують до Констанци, при чому з українських портів експортують не більше 30% агропродукції.
Станом на 1 вересня запаси пшениці становлять 22 млн тонн. Україна могла б щомісяця експортувати 3 млн тонн зерна через дунайські порти, але тепер такі обсяги вивозити неможливо. Постійне зростання вартості фрахту та небажання затоварювати склади роблять Дунай неліквідним каналом збуту.
Наразі мінімальна умовна ціна на фуражну пшеницю в дунайських портах становить 140 доларів за тонну. Максимальна ціна — у діапазоні 150-154 доларів за тонну. Ціни на умовах DAP Румунія складає близько 220 доларів за тонну.