Ормузька протока і її значення на тлі ірано-ізраїльського конфлікту

Ормузька протока і її значення на тлі ірано-ізраїльського конфлікту


Ормузька протока, вузький водний шлях у гирлі Перської затоки, наразі перебуває в центрі глобальної напруженості. Як повідомляє Bloomberg, це основний судноплавний маршрут, який обслуговує майже 30% світової торгівлі нафтою.

Ескалація конфлікту між Іраном та Ізраїлем стала новою причиною занепокоєння. Протягом багатьох років Іран неодноразово атакував торговельні судна, які перетинають протоку, і в минулому погрожував заблокувати транзит.

Детально про Ормузьку протоку

Водний шлях з’єднує Перську затоку з Індійським океаном, з Іраном на півночі та Об’єднаними Арабськими Еміратами й Оманом на півдні.

Довжина протоки складає 195 км, а ширина — від 55 (у найвужчому місці) до 95 км.

Протока поділена на два транспортні канали шириною близько 2,5 кілометра кожен, відділені один від одного 5-кілометровою буферною зоною. Наразі протока є єдиним морським шляхом, який дає змогу експортувати арабський газ і нафту в треті країни, зокрема у США.

Невелика глибина протоки робить судна вразливими для мін, а близькість до суші (зокрема Ірану) робить судна відкритими для атак береговими ракетами або перехоплення патрульними катерами та гелікоптерами.

Роль протоки для економіки

Вона є важливою для світової торгівлі нафтою. Так, у першому кварталі 2024 року танкери перевозили через протоку майже 15,5 мільйонів барелів на добу сирої нафти та конденсату з Саудівської Аравії, Іраку, Кувейту, Об’єднаних Арабських Еміратів та Ірану. Протока також має вирішальне значення для зрідженого природного газу (ЗПГ), оскільки через неї проходить більше однієї п’ятої світових поставок — переважно з Катару.

Останні події на тлі ірано-іраїльського конфлікту

Так, 13 квітня, за кілька годин до того, як атакувати Ізраїль безпілотниками та ракетами, Корпус вартових Ісламської революції Ірану захопив ізраїльський контейнеровоз MSC Aries біля Ормузької протоки між Перською та Оманською затоками.

За даними TankerTrackers, спецпідрозділи піднявся на борт MSC Aries з вертольота та направив його в бік іранських територіальних вод, де він стояв на якорі між іранськими островами Кешм і Ормуз у Перській затоці.

Як Іран використовує протоку у власних цілях

Іран десятиліттями використовував переслідування суден у Перській затоці, щоб висловити своє невдоволення санкціями проти нього або як важіль впливу в суперечках. Тегеран стверджував, що останнє судно було затримано за порушення законів мореплавства, але аналітики вказали на його зв’язок з ізраїльською власністю, у якості мотиву.

Коли у квітні 2023 року іранські сили захопили танкер, що прямував до США, Тегеран заявив, що корабель зіткнувся з іншим судном. Але цей крок виявився помстою за захоплення владою США біля узбережжя Малайзії судна, завантаженого іранською нафтою, через порушення санкцій.

У травні 2022 року Іран захопив два грецькі танкери та утримував їх протягом шести місяців, імовірно, у відповідь на конфіскацію владою Греції та США іранської нафти на іншому судні. Зрештою вантаж було випущено, а грецькі танкери звільнені. 

Чи Іран коли-небудь закривав Ормузьку протоку?

Не зовсім так. Під час війни 1980-1988 років між Іраком та Іраном іракські війська атакували термінал експорту нафти на острові Харг, на північний захід від протоки, частково, щоб спровокувати іранську відплату, яка втягне США в конфлікт. Згодом, у так званій танкерній війні, обидві сторони атакували 451 судно. Це значно підвищило вартість страхування танкерів і сприяло зростанню цін на нафту.

Коли у 2011 році проти Ірану були введені санкції, він погрожував закрити протоку, але зрештою відмовився. Нафтотрейдери сумніваються, що країна коли-небудь повністю закриє протоку, оскільки це завадить Ірану експортувати власну нафту. Крім того, ВМС Ірану не зрівняються з П’ятим флотом США та іншими силами в регіоні. Комодор Аліреза Тансірі, голова військово-морських сил Корпусу вартових ісламської революції, заявив незадовго до останнього захоплення судна, що Іран має можливість перервати рух через Ормузьку протоку, але не хоче цього робити.

Чи можна захистити протоку?

Під час танкерної війни ВМС США вдавалися до супроводу суден через Перську затоку. У 2019 році Штати відправили в регіон авіаносець і бомбардувальники B-52. Того ж року США розпочали операцію «Сентінел» у відповідь на припинення судноплавства Іраном. Десять інших країн, включаючи Велику Британію, Саудівську Аравію, Об’єднані Арабські Емірати та Бахрейн, пізніше приєдналися до операції, відомої зараз як Міжнародна конструкція безпеки на морі.

З кінця 2023 року основна увага до захисту судноплавства переключилася з Ормузької протоки на південну частину Червоного моря та протоку Баб-ель-Мандеб, яка з’єднує його з Аденською затокою та Індійським океаном. Напади бойовиків-хуситів у Ємені на судна, що входять або виходять із Червоного моря, викликають більше занепокоєння, ніж Ормузька протока. Сили під проводом США в Червоному морі намагаються захистити судноплавство в цьому районі.

Хто покладається на протоку найбільше?

Саудівська Аравія експортує найбільше нафти через Ормузьку протоку, хоча вона може перенаправити потоки за допомогою трубопроводу довжиною 746 миль через територію королівства до терміналу в Червоному морі. ОАЕ можуть частково обійти протоку, відправляючи 1,5 мільйона барелів на день по трубопроводу зі своїх нафтових родовищ до порту Фуджейра в Оманській затоці. Частина іракської нафти доставляється морем із турецького порту Джейхан, але 85% проходить через протоку, що робить її дуже залежною від вільного проходу. У Кувейту, Катару та Бахрейну немає іншого виходу, як транспортувати свою нафту водним шляхом.