Морський коридор вплинув на зростання експорту з України
Зростанню експорту наприкінці 2023 року сприяли відкриття морського коридору, страхування суден та налагодження логістики на Дунаї.
У 2024 році очікується зростання експорту товарів та послуг з України на 9%, заявила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко.
За її словами, логістика і далі є ключем для українського експорту. З усіма проблемами й викликами Україна експортувала 99,8 млн тонн товарів.
«Це на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році. Водночас вартість експорту була на 18,7% меншою, ніж роком раніше – 35,8 млрд доларів. Це один з найнижчих показників за останнє десятиліття. Він став результатом блокування кордонів, зернових суперечок та російського саботажу зернової угоди. Але завдяки своєчасним і правильним рішенням, нам вдалося зберегти експортні можливості та продовжити торгівлю на міжнародних ринках. Хоча втрати досить відчутні», — зазначила Юлія Свириденко.
За прогнозом Мінекономіки, за нинішніх умов у наступні роки експорт зростатиме. На 9% у 2024, 19,4% у 2025 та 20,6% у 2026 році. Глобальна мета — повернути обсяги вивезення українських товарів та послуг на рівень 2021 року.
Міністр економіки зазначила, що фундамент для збільшення експорту вже закладено. Так, у серпні Україна запустила альтернативний морський коридор. Нині цим шляхом вивозять зерно, метал та інші товари. Завдяки цьому в грудні відносно листопада експорт морським транспортом збільшився на 30,7% або на 7 млн 340 тисяч тонн. Зокрема, зріс експорт металу — на 40% напівфабрикатів та на 45,3% прокату плоского.
Ще одним важливим рішення для збільшення обсягів експорту стало запровадження унікального механізму страхування суден від воєнних ризиків. Також він дозволяє здешевити вартість страхування перевезення зерна до 1-1,25%.
«Механізм вже працює. Експортери можуть звертатися за покриттям ризиків до страхових компаній, з якими укладені угоди або напряму до страхового брокера Marsh McLennan», — підкреслили в міністерстві.
Також у планах на 2024 рік — інвестувати у логістику на Дунаї. Зокрема Україна планує збільшити транзит до Румунії вдвічі — до 4 млн тонн щомісяця.