Майже 60 газовозів простоюють, а судновласники пускають старий тоннаж на брухт

Через обвал фрахтових ставок і технічну застарілість судновласники масово списують судна, які ще донедавна здавалися життєздатними.
Майже 60 танкерів для перевезення ЗПГ простоюють через низький попит і технічне старіння флоту. Про це повідомляє Splash.
За даними Clarksons Research, ринок ЗПГ-фрахту залишається в депресивному стані, змушуючи судновласників активно виводити з експлуатації морально та економічно застарілі судна.
Особливо активною у списанні старого тоннажу виявилася Південна Корея. Лише минулого тижня два південнокорейські оператори продали на демонтаж чотири паротурбінні ЗПГ-танкери. Зокрема, Hyundai LNG Shipping позбулася суден Hyundai Aquapia та Hyundai Technopia місткістю 135 тис. кубометрів, побудованих на межі 2000-х. Кожне з них було реалізоване для переробки за ціною близько 565 доларів за тонну малої водотоннажності (ldt), що принесло приблизно 19,2 млн доларів.
На аналогічних умовах були продані й інші два судна — HL Ras Laffan і HL Sur (також 2000 року побудови). Усі чотири прямують на демонтаж до Південної Азії.
Таким чином, лише з початку 2025 року НА переробку здали сім газовозів із загальною місткістю 830 тис. кубометрів, що майже досягає річного показника демонтажу за 2024 рік (вісім суден, 960 тис. кубометрів).
Аналітики вважають, що однією з причин такого розвитку подій стало посилення розриву в економічній ефективності між старими суднами з паротурбінними двигунами та сучасними двотактними або трипаливними дизельно-електричними (TFDE) танкерами. В умовах спотового ринку, де головну роль відіграють норми викидів та споживання пального, застарілим судам стає дедалі складніше знайти вантаж.
Фрахтові ставки лише підкреслюють масштаб кризи: середня добова ставка для TFDE-танкерів становить близько $15 тис., а для найновіших двотактних — до $30 тис., що все одно нижче за рентабельний рівень для більшості операторів.
Водночас у портах простоюють майже 60 танкерів ЗПГ. Частина з них, за словами учасників ринку, найближчим часом може піти шляхом своїх паротурбінних побратимів — на брухт.
Нещодавно USM інформував, що під санкції ЄС потрапили судна, які перевозили газ із «Ямал СПГ» в Росії.