Лише бізнес: як іноземні судна заходять і в українські, і в російські порти

Лише бізнес: як іноземні судна заходять і в українські, і в російські порти


Залучені до Зернової ініціативи фрахтувальники продовжують завантажувати судна у портах країни-терориста.

Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews встановила факт участі у Зерновій ініціативі суден, що раніше заходили в порти росії.

Під час щоденного моніторингу руху суден у Чорному морі аналітики перевірили історію суднозаходів контейнеровоза Professor B. Наразі судно очікує на прохід до порту Рені на якірній стоянці поблизу Сулинського гирла Дунаю. Судно курсує в межах «зернового» коридору. Попри це, Professor B виконує рейси до інших портів та країн, не нехтуючи заходом до портів країни-агресора. 

Так, у березні цьогоріч судно розвантажувалось у російському порту «Кавказ». Цікаво, що, відповідно до даних AIS, 5 квітня, одразу після виходу з порту рф, контейнеровоз відправився до українського Ізмаїла. 

Згодом виявилося, що це не поодинокий випадок. Загалом вдалося ідентифікувати щонайменше 9 суден, які одночасно торгують з Україною та росією. Цікаво, що, за даними Stark Shipping, з усіх суден відомі вантажовідправники лише трьох з них.

Аналітики зауважили, що така практика несе загрозу українській портовій інфраструктурі. 

«Із точки зору безпеки української інфраструктури та протидії можливим диверсійним діям варто прийняти спеціальні рішення щодо неможливості суб’єктам морського бізнесу фрахтувати для перевезення вантажів до/з українських портів судна, що виконують рейси до портів рф. Або просто заборонити таким суднам заходити до портів України. Для аналогії наведемо приклад з нещодавнього 11-го пакету санкцій ЄС, які забороняють суднам будь-якої країни, що перевозили російську нафту на порушення санкцій ЄС, заходити до портів країн-членів ЄС», наголосили у моніторинговій групі.

Такі прецеденти розпалили жваву дискусію серед гравців на ринку. Так, деякі представники українського бізнесу пропонують ввести обмеження проти недоброчесних фрахтувальників. Серед пропозицій — впровадити правило, за яким останні 10 портів, у котрі заходило судно, не мають включати порти росії. Втім, наразі торгівля з країною-терористом залишається лише на совісті фрахтувальників. 

Допевне, що поки український бізнес не матиме одностайності щодо рф, нам буде складно змусити партнерів бойкотувати росію на світовому ринку. 

Довідка: Professor B — контейнеровоз дедвейтом 14 120 тонн. Довжина судна сягає 152 метри, ширина — 23 метри. Контейнеровоз побудували у 1984 році. Professor B ходить під прапором Коморських островів.