Китай контролює частки в 30 портах Європи: у ЄС зростає занепокоєння щодо безпеки

Китай контролює частки в 30 портах Європи: у ЄС зростає занепокоєння щодо безпеки


Китайські компанії володіють частками в близько 30 портах Європи, що викликає занепокоєння з приводу безпеки.

Європа починає нервувати з приводу того, хто володіє її портами, і занепокоєння зростає через значну присутність китайських фірм у портах, повідомляє Politico.

Комісар з питань транспорту Апостолос Ціцікостас у четвер заявив лідерам галузі, що європейські порти повинні «переглянути питання безпеки…і більш ретельно вивчити іноземну присутність». Це був один з найчіткіших сигналів з Брюсселя: те, що колись вважалося доброякісною інвестицією, тепер починає виглядати як зобов’язання з безпеки.

Нещодавня Біла книга Комісії з питань оборони віддзеркалює це занепокоєння, висуваючи ідею посилення контролю за іноземною власністю на «критично важливі об’єкти транспортної інфраструктури».

Це занепокоєння відображене в проєкті документа від соціалістів і демократів у Європарламенті, з яким ознайомилося видання, і який закликає до посилення правил у майбутніх перевірках іноземних інвестицій в ЄС.

Ані Ціцікостас, ані соціалісти і демократи не згадували Китай. Але Саймон Ван Хойміссен, дослідник Королівського вищого інституту оборони Бельгії, вважає, що це, швидше за все, натяк на посилення контролю Пекіна над ключовими європейськими портами — від Антверпена-Брюгге і Роттердама до Пірея в Греції.

Китайські гіганти COSCO і China Merchants, а також гонконгська Hutchison зараз володіють частками в більш ніж 30 терміналах по всьому ЄС.

«Реальність очевидна», — сказала Ана Мігель Педро, португальська депутатка Європарламенту від правоцентристської Європейської народної партії. Вона попередила, що «іноземні держави, такі як Пекін, діють з таким рівнем координації і намірів, який набагато перевищує фрагментарну реакцію окремих країн».

Педро стверджує, що COSCO поводиться не як типовий ринковий суб’єкт, а виконує накази Комуністичної партії Китаю. «Її зростаюча присутність у портах — це не просто економічна проблема, — сказала вона. — Це стратегічна вразливість».

«Вторгнення Росії в Україну і неофіційна підтримка Китаєм Росії лише посилили занепокоєння щодо безпеки портів ЄС», — йдеться в нещодавньому звіті варшавського аналітичного центру «Центр східних досліджень».

Один з прикладів стратегічної плутанини, з якою зараз стикається ЄС, відбувається в Польщі, на контейнерному терміналі в Гдині, де Hutchison володіє пакетом акцій вже понад 20 років.

Ця ситуація може змінитися. Під тиском президента США Дональда Трампа, який хоче, щоб пов’язані з Китаєм компанії пішли з Панамського каналу, Hutchison веде переговори про продаж портових об’єктів по всьому світу, в тому числі 14 в Європі, за 23 мільярди доларів консорціуму на чолі з BlackRock, до складу якого входить Mediterranean Shipping Company. Однак ця угода зайшла в глухий кут у березні після втручання Пекіна.

Що робить Гдиню особливо показовою, так це не лише торгівля, яку вона обслуговує, а й те, що знаходиться по сусідству: військово-морська база, суднобудівний завод і штаб-квартира елітного військово-морського спецназу Польщі, а це означає, що хто б не керував терміналом, він матиме доступ до перших рядів європейської і натовської військової логістики і оборонних операцій.

Визнаючи стратегічне значення терміналу, польський уряд включив його до переліку об’єктів критичної інфраструктури, а це означає, що оператор повинен тісно співпрацювати з урядом у питаннях безпеки.

Такий високий рівень ставок загострює застереження Педро — і підкреслює, чому ЄС зараз з новою силою переоцінює іноземну участь у своїх портах.

«Якщо іноземний супротивник використовує вразливість в одному європейському порту, це ставить під загрозу всіх нас, — сказала вона. — У сучасному світі ми не можемо дозволити собі стратегічну сліпоту, в той час, як інші діють з повною видимістю і намірами».

Раніше USM повідомляв, що Китай укріплює оборонне партнерство з Африкою на тлі амбіцій створити нові бази ВМС.