Кабмін реформував систему дипломування моряків
Кабінет Міністрів новою постановою реформував систему підготовки та дипломування моряків, відповідно до міжнародних вимог та практик.
Текст постанови Кабміну від 30 грудня № 1499 «Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден» вже опублікували. Документ вносить наступні зміни:
– цифровізація процесів та нівелювання можливості доступу третіх осіб до єдиного Державного реєстру документів моряків. Це має ліквідувати будь-які корупційні ризики через зведення до мінімуму впливу людського фактору;
– прийманням іспитів у моряків так само займатиметься Державна кваліфікаційна комісія (ДКК). До її складу увійдуть спеціалісти морської галузі, відомості відносно яких оприлюднюватимуться на вебсайті marad.gov.ua;
– заявку на отримання кваліфікаційних документів моряк може подати через портал «Дія»;
– встановили вичерпний перелік підстав для відмови у видачі морякам документів. Водночас, передбачена можливість не тільки судового оскарження рішень ДКК,а й адміністративного — шляхом направлення скарги до відповідної Апеляційної комісії.
– моряк матиме право бути присутнім під час засідання Апеляційної комісії, яка переглядатиме оскаржуване рішення ДКК.
– професійну компетенцію моряків перевірятимуть за допомогою визнаного у всьому світі CES-тесту замість компрометованого АСТ-тесту, який використовувався до цього;
– замість застарілих звань капітана малого/далекого плавання, терміну «мале плавання» як такого, та інших термінів, які не відповідали Конвенції ПДНВ, вводять поняття далекого та прибережного плавання, а також назви командного складу відповідно вимог Конвенції ПДНВ.
Зміни мають прибрати зайву ланку, яка гальмувала процес підготовки та дипломування моряків і викликала багато запитань. Внесені зміни наближають українську систему дипломування моряків до міжнародних стандартів.