Японія і США створюють фонд для відродження суднобудування

Токіо готує масштабну реформу галузі та спільні з Вашингтоном інвестиції в кораблебудування, включаючи військові проєкти.
Японія готується до великого стратегічного кроку — вже наступного місяця уряд країни оголосить нову директиву з відродження національного суднобудування, втраченого ще у 1990-х роках. Про це пише Splash.
Ініціатива є частиною ширшої геоекономічної стратегії, яка також передбачає створення спільного японо-американського фонду суднобудівного відродження.
Згідно з планом, який реалізовуватиметься в межах японського Закону про сприяння економічній безпеці (ухваленого у 2022 році), Токіо активізує підтримку внутрішніх верфей — як нових, так і законсервованих. Частина зусиль спрямована й на закордонні інвестиції, зокрема в США, де японські компанії готові будувати газовози, автовози та інші типи суден.
Обговорюється й будівництво військових кораблів, криголамів і створення нових морських ланцюгів постачання між Японією та США — повністю незалежних від Китаю.
Ініціатива має і стратегічний торговельний підтекст: японські верфі можуть стати елементом у переговорах з адміністрацією Дональда Трампа, яка, за даними ЗМІ, вже в жовтні планує підвищити портові збори для суден, пов’язаних із КНР.
На тлі китайського домінування в галузі — 70% світового обсягу суднобудування і 90% ремонтних потужностей — Японія, як і Південна Корея, активізує дипломатичні зусилля у Вашингтоні, аби змінити баланс сил.
Зазначимо, що на початку 1990-х Японія контролювала близько 50% світового суднобудування. Нині її частка скоротилась до 10%.
Напередодні USM повідомляв, що в Росії провалюється суднобудівна програма: брак комплектуючих, застарілі проєкти та санкції виводять галузь з ладу.