Ефіопія натякає Еритреї на конфлікт через доступ до портів

Ефіопія натякає Еритреї на конфлікт через доступ до портів


Ефіопія прагне відновити доступ до Червоного моря, втрачений у 1993 році.

Ефіопія хоче повернути доступ до Червоного моря, який вона втратила у 1993 році, коли Еритрея здобула незалежність.

«Питання про прямий доступ країни до гаваней більше не повинно розглядатися як табу, — заявив прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. — Ми бачимо, що від моря нас відділяє лише вузька смужка суші. Для нинішніх лідерів Сомалі, Джибуті, Еритреї та Ефіопії вкрай важливо брати участь у дискусіях з цього приводу для забезпечення тривалого миру».

Зауваження прем’єра-міністра прозвучали на тлі зростання напруженості між Ефіопією та Еритреєю через невиконання Еритреєю умов мирної угоди від листопада 2022 року.

Коли Абій Ахмед Алі прийшов до влади у 2018 році, він погодився на мирну угоду з Еритреєю, аби покласти край десятиліттям ворожнечі. Це рішення принесло йому Нобелівську премію миру та викликало сподівання, що Ефіопія отримає доступ до портових споруд в еритрейському місті Ассаб.

Сомалі відхилило заклик Ефіопії розпочати переговори з метою надання їй доступу до порту Червоного моря. 

«Хоча Сомалі щиро віддана зміцненню миру, безпеки, торгівлі та інтеграції, вона не зацікавлена у​ наданні доступу до стратегічного активу, такого як порт», — заявив міністр закордонних справ Алі Омар. — «Суверенітет і територіальна цілісність Сомалі — суша, море і повітря — як це закріплено в нашій конституції, є священними й не підлягають обговоренню».

Разом із тим, старший радник президента Джибуті Алексіс Мохамед повідомив, що його країна готова у майбутньому надати доступ до Червоного моря. Політик запевнив, що Джибуті завжди був відкритий для хороших відносин із сусідніми країнами, зокрема з Ефіопією.

Порт Джибуті

Нагадаємо, майже третина світового судноплавства проходить через Червоне море, яке з’єднує Індійський океан із Суецьким каналом. Водночас більша частина торгівлі Ефіопії проходить через порт у Джибуті.



Наш Telegram канал