Електронна черга для суден не допомагає, поки рф саботує інспекції у Босфорі
Електронна черга у плануванні заходу та виходу суден з українських портів в рамках «зернової угоди» робить процес прозорим, але не розв’язує проблемні питання проведення інспекцій суден у Босфорі.
Удосконалення роботи електронної черги, запровадження онлайн-чатів, регулярні наради з портовими операторами та бізнес-спільнотою, моніторинг проходження судном інспекції, щоденне оновлення інформації на сайті АМПУ — всі ці заходи оптимізують та роблять процес прозорим для всіх учасників ринку.
Скорочення черги «зернового коридору» з 150 до 90 суден — результат ефективного планування роботи українським бізнесом та прозорого формування механізмів електронної черги. Але це не може задовольнити потребу портів та терміналів, яка складає близько 40 суден на добу, зазначили в АМПУ.
Головною проблемою утворення черги з суден залишається деструктивна позиція рф у здійсненні інспекцій у Спільному координаційному центрі. Російська сторона продовжує планомірно та безпідставно гальмувати інспекції суден та їхню реєстрацію на участь у «зерновій ініціативі».
Щодня відбуваються в середньому 5-6 інспекцій з 10 запланованих. Так в березні всі сторони СКЦ затвердили здійснити 303 інспекції, але відбулось лише 168. Все це призводить до тижневого, або навіть місячного простою суден в територіальних водах Туреччини.
Як результат — завантаженість українських портів впала до 30-35%, Україна недоекспортувала майже 15 млн тонн продовольчих вантажів, вантажовласники та українські аграрії зазнають значних збитків, а нужденні країни світу не отримують вчасно вкрай необхідне українське збіжжя.