Чи варто переглядати довоєнний план списання старих вантажних вагонів
Юрій Щуклін, експерт ринку логістики, член логістичного комітету Європейської Бізнес Асоціації.
Мінінфраструктури планує помʼякшити вимоги свого ще довоєнного Наказу (№647 від 30.11.2021 р.) щодо термінів експлуатації вантажних вагонів. Зокрема, на період дії воєнного стану пропонується «амністувати» від списання ті вагони, кінцевий термін використання яких спливає у 2022-2024 роках. Помʼякшення норм Мінінфраструктури обґрунтовує ризиком дефіциту вагонів та здорожчання залізничних вантажоперевезень.
Втім, вирішальним чинником здорожчання перевезень передусім є прийняте у липні 2022 року рішення Мінінфраструктури про скасування відповідальності «Укрзалізниці» за термін доставлення вантажів. Саме воно надало монополії можливість імітувати дефіцит вагонів.
Той довоєнний Наказ №647 народився на тлі реалій 2019-2020 років, коли в Україну завезли багато вживаних російських вагонів, яким подовжували терміни експлуатації з 30 до 45 років. Сформований таким чином профіцит вагонів негативно впливав на ринок та означав плачевні перспективи нашого вагонобудування. Тому Мінінфраструктури видало той Наказ, аби розпочати поетапне виведення з експлуатації вагонів, яким понад 30 років.
Профіцит вагонів та їхній оборот на той час давали підстави прогнозувати, що списання не справить відчутного впливу на доступність та вартість перевезень. Та з початком повномасштабної війни сталося те, що ми відчули: обмеження пропозиції вагонів-зерновозів та карколомне зростання вагонної складової, яку власники вантажів мусили платити «Укрзалізниці» та власникам приватних вагонних парків.
Проте справжньою першопричиною цього явища є не списання старих вагонів, а бажання «Укрзалізниці» якнайдорожче запропонувати вантажовласникам оренду свого вагонного парку. А далі УЗ ще й «винайшла» такий спосіб стимулювати здорожчання вагонної складової, як аукціони.
Важливо відзначити, що уряд має важелі запобігти ситуації, коли списання старого рухомого складу стане для «Укрзалізниці» приводом заявляти про дефіцит вагонів та обґрунтовувати чергове зростання вартості вагонів.
Аграрії хочуть возити вантажі у нових вагонах, – але не за всі гроші світу! Якщо Уряд опікується і їхніми інтересами також, Міністерство інфраструктури має зобов’язати «Укрзалізницю» повернути відповідальність за обіг вагонів. Тоді — навіть меншою кількістю вагонів після списання непридатних, — перевозитимуться більші обсяги зерна, ніж зараз.
А якщо Уряд зробить наступний крок відповідно вимог Асоціації з ЄС і прибере у державної «Укрзалізниці» комерційну функцію з продажу вагонів, тоді не буде аукціонів та штучно задертих цін. Саме за таких умов списання зношених та будівництво нових вагонів не обернеться перевитратами для вантажовласників.