Активна робота портів України нормалізувала товаропотоки між Україною та ЄС

Активна робота портів України нормалізувала товаропотоки між Україною та ЄС


Україна, Єврокомісія та сусідні країни – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, обговорили становище торгівлі у регіоні.

Зустріч відбулася у Брюсселі у межах 14-го Засідання Спільної координаційної платформи з питань експорту і транзиту української аграрної продукції, повідомив торговий представник України та заступник міністра економіки Тарас Качка.

За його словами, найбільшим внеском у нормалізацію товаропотоків між Україною та сусідніми державами-членами ЄС є активна робота українських портів: «Південний», «Чорноморськ» та «Одеса».

«Вона ж своєю чергою залежить від ефективного захисту цих портів та інфраструктури у регіоні від російських обстрілів. Усі зусилля з налагодження експорту через Дунай зробили цей коридор ефективним з погляду вартості, і він став важливим доповненням до експорту з морських портів України», – зазначив Тарас Качка.

Ці зусилля теж дозволили активніше використовувати наземні шляхи експорту – залізницю та автотранспорт. Зокрема, для вивезення інших товарів з України, особливо промислової групи з більшою доданою вартістю, а також для постачання в Україну життєво важливої продукції, наприклад, палива.

Він також додав, що зрушила з місця робота над укладенням угод про спільний контроль у пунктах пропуску. Єврокомісія надала свої коментарі до відповідної угоди уряду Польщі.

«Цей крок, хоч і є бюрократичним, але важливим знаком того, що на відміну від попередніх спроб, цього разу ми бачимо налаштованість і ЄС, і Польщі завершити її укладання. Також на фінальній стадії запуск угоди між Румунією і Молдовою. Це означає, що в найближчій перспективі будуть укладені відповідні угоди з усіма сусідніми державами-членами. Крім того, активно запрацювала Угода про спільний транзит. Таким чином реакція на кризові явища дала свої плоди у кращій ефективності роботи кордону між Україною та ЄС», – пояснив торговий представник України.

Учасники зустрічі також оцінили прогнози виробництва та споживання зернових та олійних культур. Скорочення виробництва в ЄС та Україні означає, що відкриті кордони мають допомогти і ЄС, і Україні найбільш ефективно забезпечити функціонування своїх продовольчих систем.

Заступник міністра підкреслив, що усе це створює можливість для врегулювання залишкових проблем у торгівлі регіону та визначити параметри торгівлі на період після червня 2025 року.

«На зустрічах з кабінетами комісарів, залучених у питання торгівлі та представників DG Trade, визначили графік роботи на найближчі місяці з урахуванням формування нової комісії. Параметри торгівлі чутливими товарами та механізми реагування на виклики у регіоні будуть визначені до кінця року», – розповів Тарас Качка.

Нагадаємо, станом на 19 вересня за весь час роботи коридору транспортували 70 млн тонн вантажів на 2 577 суднах. З них 46,7 млн тонн української агропродукції доставили до 48 країн світу.



Наш Telegram канал