Україна збереже лідерство на світовому ринку олійних культур

Україна збереже лідерство на світовому ринку олійних культур


У Мінагрополітики заявляють, що український агробізнес готовий змінити світовий ринок олійних культур. Останнє десятиліття Україна стабільно утримує лідерські позиції серед основних експортерів олійних. Тепер же війна підштовхнула виробників до нових революційних рішень, які вплинуть на весь ланцюг поставок.

Не зважаючи на війну та логістичні перешкоди через неї, Україна залишається лідером з виготовлення та експорту соняшникової олії. 

«Українські аграрії обирають олійні культури як альтернативу зерновим», — констатує перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. За його словами, фермери все більше сіють ріпак, соняшник і сою, бо не впевнені у подальшій долі «зернових угод».

«Цього року можна було б посіяти мільйон гектарів ріпаку. Площа, яка, попри окупацію частини країни, приблизно відповідатиме торішній. Ріпак уже посіяно на 70% площі, це свідчить про те, що фермери загалом сіють олійні культури», – зазначив Висоцький.

Окрім того, Україна і Польща вже підписали меморандум щодо будівництва трубопроводу, який транспортуватиме олію з України до Польщі. Новий транспортний коридор має запрацювати вже наступного року та також підштовхує аграріїв переорієнтовуватись на вирощування олійних культур. 

«Труба на експорт олії буде потрібна і після війни, оскільки Україна є і залишиться світовим лідером з експорту рослинної олії. Це довгостроковий проєкт, який змінить ринок. Ідея полягає в експорті рослинної олії з польських портів до третіх країн. Планова потужність – до двох мільйонів тонн олії на рік», — розповів перший заступник міністра.

Проте варто зазначити, що посівні площі соняшнику зростають не через нову трубу чи війну. Цей тренд спостерігався ще до лютневого вторгнення рф в Україну.

Так, за даними Держстату, площі під цією культурою за останнє десятиліття зросли на понад 30% – із 4,417 млн га у 2010 році до 6,509 млн га у 2021-му. Завдяки цьому, українські аграрії у 2021 році зібрали рекордний урожай соняшника – понад 16,2 млн тонн. Такого показника вдалося досягти завдяки зростанню середньої врожайності культури (до 25,13 ц/га) та вже згаданому збільшенню посівних площ.

Крім фінансової привабливості тренду, є ще й екологічний аспект. Ще до війни аналітики озвучували прогнози, що кількість атмосферних опадів буде зменшуватися, що своєю чергою може призвести до зростання посівних площ соняшнику – тому, що ця культура, порівнюючи з іншими, досить посухостійка.



Наш Telegram канал