Доходи Кремля від нафти впали до дворічного мінімуму

Доходи Кремля від нафти впали до дворічного мінімуму


Чергове зниження доходів від нафти б’є по бюджетній стабільності Росії, яка й без того балансує на межі через витрати на війну в Україні.

Доходи Росії від нафтогазового експорту у червні 2025 року скоротилися до найнижчого рівня за останні два роки. Про це повідомляє Bloomberg.

За цей місяць нафтова частина бюджету принесла лише $5,27 млрд — це майже на 30% менше, ніж у червні минулого року. Сукупні податкові надходження від нафти та газу склали $3,54 млрд — мінімальний рівень із січня 2023 року.

Основною причиною стало падіння світових цін на сиру нафту Urals. У травні середня ціна Urals опустилася до $52,08 за барель, що є мінімумом із березня 2023 року. На тлі цього російські нафтові компанії отримували лише $29,94 за барель — теж антирекорд за понад рік.

Додатковий тиск створює і зміцнення національної валюти: рубль торгувався в середньому по 80,5 за долар — це дворічний максимум. Через це Кремль отримує менше податків, оскільки експортний виторг конвертується у внутрішню валюту за менш вигідним курсом. Одночасно під загрозою опиняється прибутковість самих нафтових компаній.

«Вони перебувають під прицілом високих ставок, низького курсу та зниження цін», — визнала на цьому тижні голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна, водночас заявивши, що зниження ключової ставки поки не планується через загрозу інфляції.

Ще у квітні російський Мінфін прогнозував значно вищі доходи, але був змушений переглянути оцінки через тарифну політику США, послаблення цін на енергоносії внаслідок рішень ОПЕК+ і затримки з новими контрактами.

Додаткова проблема для бюджету РФ — зміна системи субсидій на внутрішній ринок. Виплати на компенсацію поставок палива всередині країни у червні склали $246,49 млн — найнижчий показник з жовтня 2023 року, що частково допомогло компенсувати падіння доходів.

За оцінками, подальше посилення рубля і стабілізація цін на нафту можуть ще більше скоротити податкові надходження до бюджету. У цих умовах Кремлю доведеться активніше використовувати кошти з Фонду національного добробуту для покриття дефіциту — або шукати альтернативні джерела наповнення бюджету, включно з підвищенням внутрішніх податків.

Раніше USM інформував, що ціна нафти в російських портах впала нижче за «стелю цін».



Стрічка новин
Наш Telegram канал