Іран і далі загрожує мінуванням Ормузької протоки

У спробі продемонструвати готовність перекрити Ормузьку протоку, Іран вивів судна, завантажені морськими мінами.
Іран завантажив на військові судна у Перській затоці морські міни – саме це викликало занепокоєння США щодо можливого закриття Ормузької протоки. Про це пишуть Reuters.
Завантаження боєприпасів, які станом на звіт не були встановлені у проході, вважається свідченням того, що Іран може серйозно розглядати можливість блокади одного з найжвавіших енергетичних коридорів світу — що могло б спровокувати новий виток конфлікту та різке зростання цін на нафту і газ.
Нагадаємо, десь 20% усієї нафти і зрідженого газу проходить через Ормузьку протоку, а навіть короткочасна блокада може викликати глобальний шок цін — хоча поки що світові біржі на нафту показували зниження більш ніж на 10% після ударів США по ядерних об’єктах Ірану.
Парламент Ірану ще 22 червня висловив підтримку заходам, спрямованим на закриття протоки, однак остаточне рішення залишалося за Вищою радою нацбезпеки. Привертає увагу той факт, що Тегеран давно погрожує блокадою, але ніколи реально її не здійснював.
Джерела Reuters припускають, що завантаження мін могло бути демонстрацією сили, а не безпосередньою дією — або ж підготовкою до дій на випадок команди з Тегерану. Про те, коли міни були завантажені — чи були вони потім зняті — розвідка США не уточнила.
Білий дім підкреслив: «Завдяки блискучому виконанню президентом операції «Опівнічний молот», успішній кампанії проти хуситів та кампанії максимального тиску, Ормузька протока залишається відкритою, свободу судноплавства відновлено, а Іран значно ослаблений».
Пентагон і іранська місія ООН на момент публікації не прокоментували цю інформацію.
Старі дані, однак, посилюють розуміння загрози: ще в 2019 році Розвідувальне управління оборони США оцінювало, що Іран має понад 5000 морських мін для швидкого розгортання через малі катери. У регіоні діє П’ятий флот США, який раніше використовував чотири судна протимінної боротьби з бази в Бахрейні — щоправда, на момент ударів по Ірану ці кораблі були тимчасово відібрані.
Хоч Іран і відповів ракетним ударом по військовій базі США в Катарі, але американські офіційні особи не виключають подальших заходів у відповідь, якщо Тегеран здійснить реальні кроки щодо блокади протоки.
Нещодавно USM інформував, що судна біля Ормузької протоки видають себе за китайські та російські, аби уникнути атак.