Росія вперше продемонструвала готовність захищати «тіньовий флот», — Генштаб Естонії 

Росія вперше продемонструвала готовність захищати «тіньовий флот», — Генштаб Естонії 


Інцидент із танкером Jaguar продемонстрував, що російські військові готові захищати «тіньовий флот».  

Про це заявив глава генштабу Сил оборони Естонії Вахур Карус, повідомляє ERR.

Він назвав інцидент, що стався у вівторок, 14 травня, в економічних водах Естонії, першим випадком, коли російські військові продемонстрували готовність захищати свій «тіньовий флот». Тоді у відповідь на відстеження естонською стороною танкера Jaguar повітряний простір країни порушив російський винищувач Су-35.

ВМС Естонії повідомили, що відстежували переміщення танкера Jaguar ще від ранку вівторка: судно, яке не зареєстровано в жодній країні і перебуває під санкціями Великої Британії, рухалося в бік Росії. До вечора Jaguar зайшов в економічні води Естонії. У районі пролягання кабелю Estlink до нього наблизився патрульний корабель Raju з вимогою зупинитися для перевірки, проте танкер продовжив рух. Поки Raju, а також повітряний патруль супроводжували судно, у повітряному просторі Естонії з’явився російський винищувач. У відповідь із бази Емарі підняли F-16.

«Уперше Росія дуже активно демонструє готовність захищати своє судно. Водночас, якщо не брати до уваги інцидент із порушенням кордону, в іншому російські військово-повітряні сили поводилися професійно, тобто не здійснювали польотів на малій висоті, а скоріше трималися над кораблем», — прокоментував Карус.

І Вахур Карус, і міністр оборони Ханно Певкур спростували інформацію, що з’явилася в російських джерелах, про те, що естонські сили нібито намагалися висадитися на борт танкера. За словами Певкура, робити це заради перевірки документів було б недоцільно, тому завданням патруля було переконатися в тому, що дії підозрілого судна не загрожують підводній інфраструктурі.

«Ми знали, що там із документами не все гаразд. Щоб переконатися у відсутності загрози для критичної інфраструктури, наші судна зробили ескорт, щоб це судно вийшло з естонських морських територій. Мети затримувати не було», — зазначив Певкур.

Відкрита інформація про інцидент з’явилася спочатку в російських джерелах і лише потім — в естонських. Карус пояснив це тим, що Сили оборони не повідомляють про поточні операції і взагалі не розповідають пресі про всі свої дії. Публікацію відео російською стороною він назвав інформаційною маніпуляцією.

«У наявності всі ознаки цього, з огляду на те, як знято, що знято і як скоро різні російські видання стали поширювати це відео», — заявив Карус.

Прем’єр-міністр Крістен Міхал пов’язує появу російських винищувачів із тим, що Естонія активно стежить за діями тіньового флоту в Балтійському морі.

«Країни Балтії повинні уважно стежити за тіньовим флотом. Крім того, в Європі готується 17-й пакет санкцій, і Британія повідомила про включення цього судна до списку санкцій. Усі мають враховувати, що за цими суднами спостерігатимуть, перевірятимуть і за необхідності перенаправлятимуть. Ці дії не дозволять Росії вільно і безконтрольно отримувати прибуток шляхом перевезень», — сказав Міхал.

Нагадаємо, ВМС Естонії намагалися заарештувати підсанкційний танкер РФ, що проходив біля підводних кабелів. Випадок цікавий тим, що вперше для «захисту» свого судна російський винищувач увійшов у повітряний простір НАТО. Винищувачі НАТО також підіймалися в повітря.



Стрічка новин
Наш Telegram канал