Росія витратила на «тіньовий флот» $14 млрд за останні три роки

За останні три роки Росія витратила $14 млрд на купівлю трохи більше 400 танкерів для свого так званого «тіньового флоту».
Про це повідомляє Splash із посиланням на матеріал Navigating Russia, створений колишнім банкіром з Уолл-стріт Крейгом Кеннеді.
Масштабні санкції у 2025 році допомогли значно скоротити «тіньовий флот» Росії — за підрахунками Кеннеді, приблизно на 46%.
У другій половині 2024 року на тіньові судна припадало понад 60% танкерів із сирою нафтою, що завантажувалися на російських балтійських терміналах. До кінця березня 2025 року цей показник різко впав до рівня нижче 40%. Заповненням прогалини стало різке збільшення обсягів завантаження основними перевізниками нафти.
У своїй останній статті Кеннеді стверджує, що обвал завантаження «тіньового флоту» не є результатом падіння цін на нафту марки Urals нижче граничного рівня в $60/барель; падіння цін відбулося ще до того, як котирування впали нижче цього порогу. Скоріше, це результат різкої і значної втрати корисних потужностей «тіньового флоту» після запровадження Вашингтоном 10 січня масштабних санкцій, які торкнулися близько 158 нафтових танкерів. До цього додалися додаткові обмеження з боку Великої Британії та ЄС наприкінці лютого.
Кеннеді припустив, що більша частина з $14 млрд, витрачених Москвою за останні три роки, була марною тратою грошей у великих масштабах.
«Мільярди витрачаються на флот, щоб обійти санкції, коли сам флот виявляється дуже вразливим до прямих суднових санкцій», — стверджує він.
Європейські та американські судновласники привласнили щонайменше $6,3 млрд від продажу сотень застарілих танкерів підставним компаніям, звідки вони потрапляють у «тіньовий флот», як показало лютневе розслідування, проведене Проєктом дослідження організованої злочинності та корупції (OCCRP) та журналістами-розслідувачами з Follow the Money.
У звіті відстежується продаж близько 230 суден і те, як вони часто швидко змінювали назви і прапори після продажу, а потім починали перевозити нафту для Росії, причому згадуються деякі дуже відомі імена в європейському судноплавстві, особливо з Греції, на частку якої припадає більше половини продажів, що опинилися в «тіньовому флоті».
Прямий продаж нафтових танкерів російським компаніям заборонений санкціями Європейського Союзу, запровадженими у 2023 році. Але непрямі продажі компаніям з країн, які не підпадають під санкції, не є незаконними. Програма Follow the Money та її медіа-партнери виявили щонайменше 32 танкери європейських власників, які були продані в «тіньовий флот» після того, як ці правила набули чинності наприкінці 2023 року.
«Більше третини тіньового флоту танкерів, що перевозять російську нафту, складається з суден, які раніше належали судновласникам із західних країн — тих самих країн, які наклали санкції на Росію через її агресивну війну проти України», — йдеться у спільному розслідуванні.
Наприкінці минулого року кількість суден, що потрапили під санкції, перевищила 1 000, а дані S&P Global Market Intelligence свідчать, що понад 800 з них не мають підтвердженої страховки. Крім того, середній вік суден, що потрапили під санкції, — 21 рік — приблизно на вісім років перевищує середній світовий показник, що посилює занепокоєння тим, що розростання «тіньового флоту» може призвести до численних дорогих екологічних катастроф.
Раніше USM повідомляв, що Єврокомісія готує нові санкції проти «тіньового флоту» Росії.