Заблоковані у портах України судна змінюють судновласників

Заблоковані у портах України судна змінюють судновласників


У деяких суден, які з початку повномасштабної війни застрягли у портах України, за цей час змінились судновласники. Вартість суден коливається від 20 до 200 млн доларів.

Щонайменше дев’ять суден, які застрягли в українських портах, були продані з лютого 2023 року, пише Reuters.

Продані судна застрягли в Миколаївському, Херсонському та Маріупольському портах – усі вони залишаються заблокованими.

«Принаймні п’ять інших були продані в українських портах, але з того часу змогли вийти з країни», — йдеться у матеріалі.

«Хто хоче купити судно у зоні бойових дій? Перша категорія — це люди, які думають, що можуть вивести судно, і деяким це вдалося. Друга категорія — це люди, які усвідомлюють, що це надовго, і в ідеалі вони враховують цей ризик», — зазначив Річард Нейлон, партнер юридичної фірми HFW, який працював над кількома з цих угод.

За його словами, більшість суден коштували приблизно 25% від їх початкової вартості. Водночас три джерела в галузі розповіли, що деякі були продані за 80% від їхньої вартості.

Судноплавна компанія Taylor Maritime Investments (TMI), акції якої котируються на Лондонській біржі, мала судно, що знаходилось в Україні у невстановленому порту. TMI звернулася за страховкою наприкінці лютого 2023 року, після чого у компанії заявили, що судно вийшло з їх власності.

Своєю чергою гамбурзька судноплавна компанія Blumenthal JMK придбала щонайменше чотири судна в Україні, зокрема Primus під прапором Ліберії, яке вийшло з Одеси в серпні 2023 року.

Іншими покупцями є компанії, зареєстровані в Ліберії, або невідомі сторони. Вартість заблокованих суден коливається від 20 до 200 млн доларів. Також судновласники повинні платити за утримання судна та інші витрати, включаючи основний екіпаж.

Зокрема, витрати на утримання включають оплату 1,5% від вартості судна щотижня. Мова йде про додаткове страхування від військових ризиків.

Нагадаємо, у березні 2023 року в Україні залишались заблокованими понад 50 суден із членами екіпажу та різними вантажами. Понад половина з них— у портах Миколаївського регіону.

Як раніше повдіомляв USM, наприкінці лютого росіяни влучили у турецьке судно Kuruoglu-3, що застрягло в порту Херсона.