Половину нафти рф перевозять «тіньові» танкери
Експортна виручка росії від нафти за жовтень стала другою найбільшою у 2023 році. Половину з обсягів перевозили «тіньові» танкери, які не підпадають під дію політики обмеження цін.
Інформацією поділилася організація Center for Research on Energy and Clean Air (CREA).
«Порівняно з вереснем, щомісячна експортна виручка росії від викопних видів палива в жовтні незначно знизилася на 16 млн євро на день (-2%). Найбільше скоротилися доходи від експорту нафтопродуктів морським транспортом — на 19 млн євро на день (-7%), через обмеження на експорт цих продуктів», — зазначили аналітики.
Своєю чергою, експорт морем та трубопроводом зріс на 7 млн євро на день (+3%) та на 5 млн євро на день (+4%) відповідно.
Збільшення місячних доходів від ЗПГ на 10% (4 млн євро на день) можна пояснити зростанням експорту в Азію (8%) та Європу (27%), додають аналітики.
При цьому у жовтні Китай був найбільшим імпортером російського викопного палива, за ним йшли Індія, Туреччина, ЄС та Сінгапур.
У жовтні 48% російської нафти і нафтопродуктів було перевезено танкерами, які підпадають під дію політики обмеження цін на нафту. Решту (52%) було перевезено «тіньовими» танкерами, які не підпадають під дію політики обмеження цін.
«Встановлення верхньої межі ціни на сиру нафту на рівні 30 доларів США за барель могло б скоротити доходи росії на 52% (7,82 млрд євро) лише у жовтні», — зазначили аналітики.
Якби ця верхня межа була встановлена після запровадження санкцій проти російської нафти в грудні 2022 року, доходи росії від експорту нафти могли б скоротитися майже наполовину — до 59 млрд євро.
Фото ілюстративне.