Завантаження суден на Дунаї ускладнене через посилення контролю над контрабандою в портах

Завантаження суден на Дунаї ускладнене через посилення контролю над контрабандою в портах


Внаслідок посилення контролю над контрабандними схемами, у портах Дунаю виникають труднощі з завантаженням суден за відкритими митними деклараціями.

Представники Одеської ОВА посилили боротьбу з контрабандними схемами у портах Дунаю. В результаті, заборонили завантажувати судна з відкритими митними деклараціями для експортерів за 2-ю формою (готівкою). Про це повідомили аналітики Atria Brokers.

Зараз на всіх терміналах на Дунаї перебувають представники ДБР, СБУ та Нацполіції. Правоохоронці не дозволяють завантажувати судна тим експортерам, що працюють з постачальниками за готівку. Їм ставлять умову — зареєструвати ПДВ. Ті, компанії, які працюють з постачальниками по безготівковому рахунку (1-форма) можуть відвантажувати свою продукцію, йдеться у матеріалі Latifundist.

Водночас деякі трейдери стверджують, що навіть якщо компанія і працює по 1-формі, її експортну роботу все одно блокують — не оформляють нові вантажні митні декларації (ВМД). Таким чином агроекспорт, який дає 60% валютних надходжень, суттєво обмежується.

«Від нас вимагають надати податкові накладні. Але ви ж розумієте, що агровиробник має 15-45 днів, аби зареєструвати податкову накладну. І часто він це робить в останній день. Тобто товар вже експортують, а реєстрація податкових накладних відбувається пізніше. І це нормальна практика. Наприклад, ми заплатили сьогодні, а аграрій зареєструє податкову тільки наприкінці листопада. Тому ми зараз фізично не можемо її отримати й надати органам, що здійснюють перевірку», — пояснює один із трейдерів на умовах анонімності.

Натомість трейдери зауважують на інших способах подолати ризики контрабанди. Так, пропонують дозволити оформлення вантажних митних декларацій за готівку лише один раз. А згодом заборонити такі операції, доки експортер не надасть лист від банку, що валюта зайшла в Україну. 

Наразі, через перевірки, в Ізмаїлі простоюють понад 40 суден. У Рені завантажитися не можуть близько 15 суден.

Читайте також: як наказ Одеської ОВА щодо експорту зерна вплинув на ринок.



Наш Telegram канал