Зернова угода: як світ відреагував на вихід рф
У суботу, 29 жовтня, росія вирішила призупинити свою участь у зерновій угоді — нібито через «напад на кораблі Чорноморського флоту». Вихід рФ викликав обурену реакцію у політичних та економічних спільнотах. USM розповідає, як світ відреагував на заяву рФ.
Вранці у суботу, 29 жовтня, у Севастопольській бухті сталися кілька вибухів. Міністерство оборони росії стверджує, що атаку здійснили начебто українські безпілотники, які «незначно пошкодили» морський тральщик «Іван Голубєц» та бонове загородження бухти Південна.
«З урахуванням проведеного 29 жовтня київським режимом за участю фахівців Великої Британії терористичного акту проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, залучених у забезпеченні безпеки зернового коридору, російська сторона призупиняє участь у реалізації угод щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів», — саме з таким формулюванням виступило російське міноборони.
Як відреагувала Україна?
Президент України Володимир Зеленський назвав передбачуваною заяву рф та закликав світ до жорсткої реакції. Глава держави зазначив, що насправді це не нове рішення росіян.
«Росія почала свідомо загострювати продовольчу кризу ще у вересні – тоді, коли заблокувала рух суден із нашим продовольством. Від вересня і по сьогодні у зерновому коридорі накопичилося вже 176 суден, які не можуть пройти своїм маршрутом. Деякі зерновози чекають вже три тижні», — розповів Зеленський у своєму відеозвернені.
За його словами, має місце абсолютно свідома блокада з боку росії, чітка погроза повернути ризик масштабного голоду для Африки, Азії.
«Для більш, ніж семи мільйонів споживачів реально погіршується доступ до продовольства. Алжир, Єгипет, Ємен, Бангладеш, В’єтнам – ці та інші країни з різних частин світу; вони однаково можуть бути дестабілізовані через російське рішення заблокувати експорт», – заявив Зеленський.
Він наголосив, що дії рФ вимагають жорсткої реакції світу.
«Зараз потрібна жорстка міжнародна реакція як на рівні ООН, так і на інших рівнях, зокрема й на рівні «Великої двадцятки», – заявив президент та додав, що росії не місце у G20.
Також глава України нагадав, що за час дії зернової угоди росія принаймні двічі завдавала ударів по військово-морських силах України, які гарантують безпеку зернового коридору.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що через блокування росією “зернового коридору” сьогодні з українського порту не вийшло судно, яке мало доправити 40 тисяч тонн зерна для жителів Ефіопії.
«На фото судно Ikaria Angel з 40 тис. тонн зерна. Воно мало вийти сьогодні з українського порту з вантажем для жителів Ефіопії, які перебувають на межі голоду. Але через блокування зернового коридору росією – експорт неможливий», – написав Кубраков у Twitter.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи цю заяву, зазначив, що росія давно шукала привід, щоб заблокувати роботу зернового коридору з України.
«Ми попереджали про плани РФ зірвати Чорноморську зернову ініціативу. Тепер Москва під надуманим приводом блокує зерновий коридор, який забезпечує продовольчу безпеку мільйонів людей. Закликаю всі держави вимагати від РФ припинити голодні ігри та повернутися до своїх зобов’язань», — наголосив Кулеба.
В Офісі президента України заявили, що очікують на реакцію Туреччини та ООН на російські заяви про вихід з «зернової ініціативи».
«Підписантами є Росія, Туреччина та ООН. Україна не підписувала з Росією жодних угод, бо розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов’язань. Тому очікуємо на реакцію підписантів», — сказав спікер Президента України Сергій Никифоров.
Як відреагували світові лідери?
«Зерновий коридор з портів Великої Одеси наразі забезпечує вирішення глобальної продовольчої кризи», — таку заяву зробив Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель у своєму Twitter.
За його словами, Євросоюз закликає Росію повернутись до «зернової угоди».
«Рішення Росії призупинити участь у Чорноморській угоді ставить під загрозу основний шлях експорту вкрай необхідного зерна та добрив для вирішення глобальної продовольчої кризи, спричиненої її війною проти України», – зазначив Жозеп Боррель.
В ООН заявили, що ведуть переговори з російською владою після її заяв про вихід із «зернової угоди».
«Ми бачили повідомлення Російської Федерації про призупинення їхньої участі в Чорноморській зерновій ініціативі після нападу на Чорноморський флот РФ. Ми підтримуємо зв’язок із російською владою з цього приводу. Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу, яка є надзвичайно важливою гуманітарною діяльністю, що явно позитивно впливає на доступ до їжі для мільйонів людей у всьому світі», — сказав речник ООН Стефан Дюжаррік.
Туреччина наразі не надала офіційних коментарів.
В очікуванні нових рішень
Нагадаємо, на початку жовтня Росія надіслала генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу перелік вимог і заявила, що може вийти з угоди про зерновий коридор, якщо вони не будуть виконані.
З середини жовтня російські інспектори Спільного координаційного центру у Стамбулі значно подовжили перевірки суден, які прямують до портів України. За даними Міністерства інфраструктури України, біля Босфору зараз знаходяться 175 суден. У зв’язку з цим, українські порти змушені працювати лише на 25-30% своєї потужності. Хоча з початку роботи зернової ініціативи морські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний» відправили 403 судна, обсяг відвантаження агропродукції склав понад 9,1 млн тонн.
Як розповів у Фейсбуці керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрій Клименко, 29 жовтня дев’ять суден (п’ять на виході та чотири на прибуття) безпечно пройшли морським гуманітарним коридором, встановленим СКЦ. Більше десятка суден як на вихід, так і на прибуття, очікують входу в коридор.
В СКЦ не досягнуто спільної домовленості щодо руху суден на прибуття та вихід 30 жовтня, повідомив Клименко. Він також додав, що зараз СКЦ переглядає останні події та обговорює наступні кроки.
Загалом, зараз в порту Чорноморськ на вихід чекають 10 суден; в порту Одеса – 3 судна, а в порту Південний – 6 суден.
Руслан Сорока.