Власник найбільших судноплавних компаній рф досі уникає санкцій
Путінський олігарх Владімір Лісін, який володіє судноплавними компаніями, досі не знаходиться під європейськими санкціями попри постачання сталі для російського ВПК.
Про те, що Лісін продовжує уникати санкцій, йдеться у розслідуванні Trap Agressor.
Владімір Лісін є одним з найбагатших олігархів росії. У 2024 році російський Forbes оцінив статки Лісіна у 26,6 млрд доларів. Також він посів третє місце серед найбагатших російських бізнесменів у глобальному рейтингу Forbes.
Лісін є власником логістичних підприємств «Первая портова компания» та «Волжское пароходство». Основним активом Лісіна є «Новолипецкий металургийный комбинат» (НЛМК), який систематично постачає сталь для виготовлення військової техніки та озброєнь, включаючи ядерну зброю.
Зокрема, у 2016 році НЛМК постачав сталь для «Марийского машиностроительного завода», що виготовляє радіолокаційні станції для зенітних систем. Також, корпорація Лісіна забезпечувала науково-виробниче об’єднання «Электромашина» («Ростех»), яке створює бойові модулі «Охотник» для кулеметів.
Окрім цього, НЛМК систематично постачала сталь на державні підприємства рф, що займаються виготовленням ядерної зброї, — наприклад, «Всероссийскому научно-исследовательскому институту технической физики им. ак. Забабахина».
Також компанія співпрацює з такими підприємствами російського ВПК:
- «Научно-производственный центр «Полюс» — спеціалізується на створенні бортового і наземного електротехнічного обладнання;
- АТ «Технодинамика» — провідна компанія авіапромисловості в галузі розробки та виробництва агрегатів, систем життєзабезпечення та електропостачання;
- «Ижевский электромеханический завод «Купол» — займається виробництвом систем ППО та радіоелектронної апаратури військового призначення.
Попри явну участь Лісіна у підтримці військових дій росії, він не потрапив під санкції провідних західних країн. Так, олігарх увійшов у так званий «список путіна», оприлюднений Мінфіном США, однак санкційні обмеження на нього наклали лише Австралія та Україна.
Олігарх також має завод NLMK Strasbourg у Франції, який спеціалізується на виготовленні оцинкованого прокату. Також у власності фірми Лісіна виробничі площі на березі Рейну. Також НЛМК володіє шахтами та металургійними заводами по всій росії та промисловими заводами в Європі, зокрема у Франції та Бельгії.
Нещодавно USM писав, що російське судно Enisey потрапило під санкції ЄС за перевезення краденого українського зерна.