ВРУ ухвалила закон щодо повного застосування митного законодавства ЄС

ВРУ ухвалила закон щодо повного застосування митного законодавства ЄС


Верховна Рада ухвалила закон, який наближає Україну до повного застосування митного законодавства Євросоюзу. За документ проголосували 293 народних депутати. 

У четвер, 22 серпня, ухвалила в цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу ЄС», повідомили у Мінфіні.  

Фактично цим Рада завершує впровадження основної частини митного права ЄС (EU acquis) у законодавство України. 

«Прийняття законопроєкту має на меті надати можливість вітчизняному бізнесу вчасно адаптуватися до оновлених правил у сфері зовнішньоекономічної діяльності та здійснити «м’який» перехід від чинного до нового Митного кодексу України, який вже буде повністю відповідати Митному кодексу ЄС», – підкреслив заступник міністра фінансів з питань євроінтеграції Юрій Драганчук. 

Наступними змінами до митного законодавства України стане ухвалення вже нового Митного кодексу України, який повністю ґрунтуватиметься на Митному кодексі ЄС.

Зокрема законопроєкт пропонує наступні зміни: 

  • запровадження концепції митного представництва, аналогічної тій, що функціонує в країнах ЄС; 
  • здійснення поступового переходу підприємств на систему авторизацій, аналогічну європейській; 
  • запровадження європейської моделі типів митних складів та розширення переліку дозволених на них операцій.

Також розширено можливості для авторизованих економічних операторів (АЕО) підтверджувати достатність свого фінансового стану та запроваджено європейський підхід щодо застосування митних режимів.

Для посилення антикорупційної складової в митних органах закон передбачає запровадження двох ключових заходів: 

  • оприлюднення на офіційному вебсайті Держмитслужби знеособлених текстів рішень за результатами розгляду скарг протягом трьох днів з дати їх прийняття, 
  • надання митним органам права обмінюватися з митними органами іноземних держав інформацією про митну вартість товарів в електронній формі у форматі міжнародних стандартів.

Зазначимо, зміни наберуть чинності через 6 місяців після офіційного опублікування закону. За цей час Кабмін та Мінфін мають затвердити всі необхідні підзаконні акти. 

Проте окремі положення наберуть чинності з дня, наступного за днем опублікування закону. Мова йде, наприклад, про переваги для АЕО у першочерговому прибутті та перетині кордону, а також виключення для всіх підприємств зі строків доставлення до кордону часу перебування вантажів в електронній черзі.

Довідка. Реформування митниці передбачено планом України в рамках Ukraine Facility, Національною стратегією доходів на 2024-2030 роки, а також є одним зі структурних маяків у рамках програми МВФ Extended Fund Facility. 



Наш Telegram канал