Влада Ірану відмовляється надавати деталі щодо вибуху в порту

Іран заявив, що причиною вибуху в порту стала недбалість, але почав переслідування ЗМІ, які висвітлюють ситуацію.
Іран виключив іноземну причетність до вибуху в порту Шахід Раджаї, повідомляє Guardian.
Натомість влада вказує на недбалість і докази того, що немарковані горючі хімікати, не задекларовані на митниці, зберігалися неналежним чином — що і призвело до пожежі і вибухів. Депутат парламенту, який відвідав місце події, оцінив ймовірність саботажу в 1%.
Водночас іранські журналісти повідомляють, що зіткнулися з репресіями через висвітлення інциденту. Зокрема, прокуратура Тегерана висунула кримінальні звинувачення проти деяких ЗМІ та активістів. Інформаційне агентство Mizan, офіційне ЗМІ судової влади, заявило, що порушники зіткнуться з юридичними наслідками за спробу опублікувати «незаконні новини» про вибух.
Один тегеранський репортер на умовах анонімності розповів Guardian, що журналістів не лише застерігали від наземних репортажів, але й фактично заборонили ділитися репортажами в соціальних мережах.
«Перед обличчям такої трагедії, як ця, що тут приховувати? Або кількість загиблих набагато більша за 70, або вони приховують справжню причину вибуху. Після пред’явлення звинувачень наші редакції також саморегулюються, побоюючись, що їм доведеться зіткнутися з юридичними наслідками», — прокоментував він.
Офіційні особи підтвердили лише те, що вантаж, який вибухнув, не мав цифрового ідентифікаційного коду, як того вимагає іранське митне законодавство.
У порту зберігаються до 130 тис. контейнерів. Частково через відсутність інфраструктури митні органи та урядові міністерства тижнями не обробляють товари на експорт. 29 квітня іранські офіційні особи заявили, що пожежу взяли під контроль і токсичні речовини не потрапили до Перської затоки. Водночас офіційні особи застерігають від віри іноземним ЗМІ або опозиційним групам, таким як Національна рада опору Ірану.
Попри те, що чиновники звинуватили у інциденті неправильне маркування небезпечного вантажу, ЗМІ досі не встановили компанію, яка, як стверджується, імпортувала горючу речовину. Військово-морське відділення Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) наполягає на тому, що порт є суто комерційним, і заявляє, що через нього нібито не проходили військові вантажі.
Порт Шахід Раджаї площею близько 2400 гектарів має річну пропускну здатність 70 млн тонн вантажів і, за оцінками, обробляє половину іранського імпорту.
Нагадаємо, потужний вибух у порту стався 26 квітня в іранському південному місті Бандар-Аббас. Наразі вже відомо про 70 загиблих і близько тисячі поранених.
Після вибуху президент Ірану Масуд Пезешкіан доручив провести розслідування інциденту та направив на місце події міністра внутрішніх справ.
Тим часом AP, пославшись на приватну охоронну компанію Ambrey, написало, що в березні порт прийняв партію «ракетного палива на основі перхлорату натрію» через загострення бойових дій у Секторі Гази. Партію хімікату для ракетного палива порт прийняв у березні з Китаю.