Велика сміттєва пляма у Тихому океані сягнула рекордних розмірів

Велика сміттєва пляма у Тихому океані сягнула рекордних розмірів


Нові дослідження показують експоненційне зростання концентрації пластику, що становить небезпеку для океанічної екосистеми та глобального кругообігу вуглецю.

Семирічне дослідження, проведене організацією The Ocean Cleanup, виявило суттєве зростання кількості пластикових відходів у «Великій тихоокеанській сміттєвій плямі». Про це пише Gospodarka Morska.

Нагадаємо, «Велика сміттєва пляма» — концентрація величезних обсягів пластикових відходів, розташована між Каліфорнією та Гаваями. «Пляма» утворилася через океанічні течії та вже давно відома як одна з найбільших екологічних проблем сучасності.

Дані, опубліковані в журналі Environmental Research Letters, показують, що концентрація пластикових фрагментів у цьому кластері зростає експоненціально. Основна маса пластику надходить із різних куточків світу, а його накопичення є результатом десятиліть неправильного поводження з відходами.

Дослідники підрахували, що з 2015 до 2022 року вага пластикових уламків на квадратний кілометр зросла з 2,9 кг до 14,2 кг. Концентрація дрібних пластикових часток збільшилася з 1 мільйона до понад 10 мільйонів на квадратний кілометр. 

Обсяг пластикових відходів у цьому регіоні вже перевищує кількість живих організмів. Це створює серйозні екологічні виклики: тварини ковтають пластик або заплутуються в ньому, що часто призводить до їхньої загибелі. 

Науковці наголошують, що така ситуація порушує глобальні екосистемні процеси, зокрема кругообіг вуглецю. Відходи впливають на харчовий ланцюг океану, зокрема на живлення зоопланктону, який є ключовим елементом вуглецевого циклу.

За словами провідного автора дослідження Лорана Лебретона, зростання кількості пластику в океанах має стати сигналом до термінових дій. Політики, які працюють над глобальною угодою щодо припинення забруднення пластиком, повинні врахувати ці дані та вжити рішучих заходів.

Також на думку вчених, окрім запобігання потраплянню нових відходів, важливо зосередитися на видаленні вже існуючого пластику з океанів. Це дозволить зменшити утворення мікропластику у майбутньому та знизити шкоду для океанічних екосистем.

Як раніше повідомляв USM, забруднення океанів мікропластиком досягло критичного рівня.



Стрічка новин
Наш Telegram канал