В СБУ розповіли, як затримували судна, що перевозили крадене українське зерно

У Службі безпеки України розповіли, як затримували й арештовували судна, що вивозили крадене українське зерно.
Про це йдеться у матеріалі «Крим.Реалії», яким вдалося потрапити на арештовані судна.
Арештовані суховантажі незаконно заходили до портів окупованого Криму та вивозили крадене зерно з окупованих частин Херсонської та Запорізької областей. Судна затримали у внутрішніх водах України. Судновласник одного з них — російська компанія, інші суховантажі зареєстровані в офшорній зоні. Аби уникнути покарання за незаконні дії, капітани знищують бортові журнали, вимикають AIS, судна ходять під різними прапорами і реєструються під фіктивними компаніями. Заарештовані судна Україна продає або передає в управління приватним компаніям.
До прикладу, суховантаж ANKA перебуває під постійною охороною. Один з учасників спецоперації із затримання судна — оперативний співробітник Головного управління СБУ в Автономній Республіці Крим (його ім’я та прізвище засекречені). Операцію спільно проводили СБУ та морська охорона Держприкордонслужби України. Судно заарештували цьогоріч у квітні.
За словами співробітника СБУ, після виходу на зв’язок із екіпажем судно додало ходу. Торік, коли ми СБУ затримувала судно USKO MFU, воно так само додало ходу після прохання зупинитися і дозволити оглянути судно.
Суховантаж ANKA прямував Дунаєм у бік Чорного моря після завантаження в порту Молдови. Його затримали в акваторії порту Рені Одеської області. За словами оперативника, щоб зупинити судно і не порушити норми міжнародного судноплавства, у них були лічені хвилини і лише кілька морських миль.
Ухвалу про арешт судна в межах кримінального провадження виніс Дніпровський районний суд Києва. У листопаді 2024 року суховантаж під прапором Занзібару незаконно заходив у порт Севастополя в окупованому Криму. Там на нього завантажили близько 5 тис. тонн зерна, викраденого на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей.
За словами начальника відділу прокуратури АРК та міста Севастополя Єгора Реброва, слідчий суддя надав ухвалу про накладення арешту на це судно як на засіб вчинення злочину, тобто порушення порядку в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території.
Під час обшуку виявили навігаційне обладнання, суднову документацію та докази перебування в закритому порту окупованого Севастополя. А саме — карантинні сертифікати, видані окупаційною владою Криму. У них зазначено: з окупованого міста Мелітополь Запорізької області та окупованої Каховки в Херсонській області пшеницю переправляли в порт Севастополя. Відправник — російська фірма з Краснодара. Місце доставки — Єгипет. Аби уникнути відповідальності, перед рейсом на Дунай на судні змінили капітана, прапор країни і навіть власника судна. За даними слідства, компанія судновласника зареєстрована в Чорногорії. Однак знайти кінцевих бенефіціарів у таких справах вкрай складно, додав слідчий.
Капітаном судна ANKA був 43-річний громадянин Індії. СБУ заочно повідомила йому про підозру в порушенні порядку в’їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію. Чоловікові загрожує позбавлення волі до 5 років. У документі зазначено, що капітан періодично вимикав систему AIS, щоб курс судна не могли відстежити.
Оперативний співробітник СБУ розповів, що на вимогу судновласників капітани таких суден почали вимикати навігаційне обладнання при підході до окупованої території Криму. Крім того, як почали затримувати судна і вилучати відповідну доказову базу, почали вносити не тільки зміни, а навіть знищувати суднові журнали.
Прокурор Ребров зазначив, що РФ за час окупації Криму розробила цілу схему приховування походження вантажу. Фітосанітарні сертифікати часто роблять без вказівки Криму або інколи пишуть території або порти без конкретики, або взагалі це оформляють як проходження контролю порт «Кавказ», «Новоросійськ», тобто порти материкової Росії.
Використовувати Крим як логістичний хаб через розвинену портову інфраструктуру російська влада почала ще 2014 року, після анексії півострова. А з початку повномасштабного вторгнення через кримські порти Росія цілеспрямовано почала вивозити з окупованих територій українське зерно. Тільки за 2023 рік — це понад 2 млн тонн, розповіла журналістка проєкту SeaKrime центру «Миротворець» Катерина Яресько.
За її словами, наразі вивезення краденого зерна супроводжується оформленням квот. Компаніям, які вивозять зерно, оформлюють квоти, не знімають певні платежі за вивезення тощо.
«Є така продовольча програма NASA, яка оцінює інтегрально запаси продовольства на певних територіях, зокрема, вони щороку випускають звіт по зерну, яке збирається на окупованих українських територіях. Це десь 6-8 мільйонів тонн. Якщо 2 мільйони тонн через Крим, там частково набагато менше через Бердянськ, Маріуполь, то де решта? Решта, і по всьому є певні ознаки того, що воно вивозиться через російські порти, тобто везуть, мабуть, і автомобільним транспортом, і зараз вони запустили залізничний транспорт. Якщо там пшениця відвантажується в порту, наприклад, “Азов”, то не факт, що це російська пшениця», — зазначила Яресько.
Слідчі встановили кілька десятків суден, які незаконно заходили до Криму. На понад двадцять із них суд заочно наклав арешт, однак фактично заарештовано лише два судна, які вивозили зерно, каже прокурор.
Одного капітана вдалося затримати і навіть засудити. Це громадянин Азербайджану — капітан судна USKO MFU під прапором Камеруну. Його заарештували торік, коли суховантаж проходив гирлом річки Дунай. Встановлено, що судно двічі перебувало в Криму. У 2023 році — вивозило українське зерно, а в 2024-му — доставляло гіпс. Катерина Яресько стежила за його курсом. Після виходу з турецького порту судно вимкнуло систему автоматичної ідентифікації, а вже за два дні розслідувачі його помітили пришвартованим у Комишовій бухті окупованого Севастополя. Перебування в порту зафіксували завдяки супутниковим знімкам.
У суді капітан пішов на угоду зі слідством і визнав свою провину в порушенні порядку в’їзду-виїзду в закритий порт в окупованому Криму, ідеться в ухвалі. Шевченківський районний суд Києва зобов’язав його заплатити штраф у розмірі 102 тис. гривень і заборонив керувати морським транспортом протягом двох років. Ім’я та прізвище капітана не розголошують.
Власником судна є турецька компанія. За рішенням суду суховантаж передали в управління Національного агентства з розшуку та менеджменту активів. Судно готують до продажу на аукціоні. Приблизну вартість оголосять після оцінки його стану.
Начальник Південного міжрегіонального територіального управління АРМА розповів, що судно збудували в 1981 році. Воно досить давнє і багато механізмів потребують обслуговування, а оскільки фактично зазначене судно перебувало в неробочому стані, тобто екіпаж судна був знятий, то потрібне детальне обстеження для визначення оцінки вартості.
Читайте також: Продаж заарештованих суден: як судноплавний ринок реагує на роботу АРМА
«Був проведений аукціон, відповідно на майданчику Prozorro, це був успішний аукціон, за результатами якого на аукціоні ціна реалізації, зазначена вже фактично непридатного до використання корабля, сягнула втричі більше від заявленої, і це був гарний результат та прямі надходження до державного бюджету. Він був виставлений з результатами оцінки майданчика Prozorro, стартова ціна — 2,5 мільйона гривень, за результатами аукціону — це 6,5 мільйона гривень», — розповів заступник голови АРМА Станіслав Петров.
Крим.Реалії надіслали офіційні запити в компанії, зареєстровані як власники заарештованих суден, однак відповіді не отримали.
Балкер EMMAKRIS III на початку повномасштабного вторгнення виявився заблокованим у порту Чорноморськ Одеської області. Влітку 2022 року судно заарештували. Його власником є офшорна компанія, зареєстрована в Гонконзі, оператором — ще одна офшорна компанія в Дубай. Однак слідство встановило, що фактично балкер належить російській компанії з Ростова-на-Дону, і вона має стосунок до вивезення з Криму українського зерна. Судно ходило під прапором Панами, тепер на ньому — український прапор.
Оціночна вартість судна — понад 100 млн гривень. АРМА передало балкер в управління українській приватній компанії. За умовами договору, судну заборонено залишати порт, адже в будь-якій іншій країні російський власник може спробувати повернути балкер назад. Крім того, компанія-управитель має щомісяця відраховувати частину прибутку до бюджету країни. Станіслав Петров уточнив, що компанія перераховує понад 81% від прибутку до держбюджету, і близько 19% залишає собі як винагороду.
Раніше USM повідомляв, що РФ судиться із Сирією за зерно, яке сама ж вкрала в Україні — подробиці зернового позову.