Україна, Румунія та Болгарія спільно боротимуться з забрудненням Чорного моря мазутом
Країни Чорноморського регіону погодили спільну стратегію для подолання екологічної кризи, спричиненої аварією російських танкерів.
Україна, Румунія та Болгарія узгодили дії для координації з міжнародними організаціями у зв’язку з масштабним забрудненням Чорного моря мазутом. Про це пише «Укрінформ» із посиланням на очільницю Міндовкілля Світлану Гринчук.
Під час онлайн-зустрічі Гринчук обговорила ситуацію з міністром довкілля Румунії Мірчою Фекетом та виконувачем обов’язків міністра довкілля Болгарії Петаром Дімітровим. Учасники домовилися працювати спільно над обмеженням виходу в море застарілого російського флоту, який створює загрози для екосистеми.
За словами міністрів, наразі немає верифікованих даних щодо наслідків аварії російських танкерів 15 грудня 2024 року. Однак супутникові знімки свідчать про значні масштаби забруднення — мазутна плівка досягла Євпаторії у тимчасово окупованому Криму. За оцінками експертів, у море вилилося понад 4000 тонн мазуту.
Світлана Гринчук наголосила, що кооперація України, Румунії та Болгарії є спільною відповідальністю, адже Чорне море об’єднує низку європейських країн.
«Математичні моделі не показують руху плями на захід, але наслідки аварії російських танкерів створюють ризики для всієї екосистеми моря. Йдеться про десятки кілометрів мазутної плівки, тисячі загиблих птахів і дельфінів та порушені харчові ланцюги», — зазначила міністерка.
Україна вже звернулася до ООН, UNEP, ЮНЕСКО, ЄС та Міжнародної морської організації (IMO). Комісія із захисту Чорного моря від забруднення погодила проведення позачергового засідання для розгляду цього інциденту. Крім того, 27 січня справу обговорять на засіданні Підкомітету IMO з питань запобігання забрудненню.
Раніше USM повідомляв, що аварія російських танкерів із нафтопродукцією у Чорному морі спричинила екологічну катастрофу, через яку вже загинуло більш ніж пів сотні дельфінів.