Україна може втратити 86 млн євро через торговельний компроміс із ЄС
У Раді ЄС оновили проєкт угоди, що передбачає подовження безмитної торгівлі з Україною.
Під час закритих дискусій посли ЄС домовилися включити до базового періоду, за яким визначатимуть обсяги постачань української агропродукції, не лише 2022/2023 роки, а й другу половину 2021 року. Раніше на цих вимогах наполягали Польща і Франція, пише «Радіо Свобода».
За оцінками Єврокомісії, у разі остаточного ухвалення цього рішення, Україна втратить 86 млн євро. Попередній проєкт домовленості передбачав, що квоти на наступний період, який почнеться у червні, розраховуватимуть, виходячи з обсягів українського агроімпорту за 2022-2023 роки, коли для нього вже діяли пільги — відсутність мит і квот.
Загалом обмеження, що базуватимуться на оцінках імпорту за половину 2021, 2022 і 2023 роки, оцінили у 331 млн євро втрат для українського бюджету. Оновлений варіант угоди підтримали Польща й Франція, заручившись підтримкою Італії, Угорщини й Австрії. Проти поправок виступають, зокрема, Німеччина, Нідерланди, Люксембург, Фінляндія та країни Балтії.
Нагадаємо, 5 червня спливає термін дії лібералізації торгівлі між Україною та ЄС. Зараз тривають дискусії щодо їхнього продовження. Рада ЄС і Європарламент попередньо домовилися зробити це на умовах, якщо Єврокомісія «екстрено гальмуватиме» імпорт особливо чутливих категорій сільгосппродукції.
Мова йде про м’ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудзу, крупу та мед. Якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги базового періоду, тарифи знову можуть впровадити.
Рішення ще має схвалити Європарламент. Його остання пленарна сесія перед оновленням складу законодавчого органу ЄС запланована на квітень.
Натомість, як писав USM, Велика Британія продовжила безмитну торгівлю з Україною до 2029 року.
Читайте також: Україна прагне вільної торгівлі з ЄС на конкурентних ринкових засадах