Україна готова контролювати ситуацію в Чорному морі, — Неїжпапа

Україна готова контролювати ситуацію в Чорному морі, — Неїжпапа


Українські сили мають повну картину щодо присутності ворожих кораблів у морі завдяки постійному моніторингу і співпраці з партнерами.

У разі досягнення домовленостей про припинення вогню в Чорному морі, ВМС ЗСУ зможуть гарантувати контроль за його дотриманням. Про це в інтерв’ю проєкту «Крим.Реалії» заявив командувач ВМС ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

«Це дуже просто. Ми зараз здійснюємо моніторинг в морі. Ви ж бачите кожен день повідомлення ВМС, скільки кораблів противника перебуває в морі. Ми моніторимо ситуацію повністю. І ми, і Повітряні сили, і сили засобів розвідки, Міністерство оборони. У нас є повна інформація, де, що робиться, і що відбувається з боку противника», — зазначив командувач.

Він уточнив, що Україна має власну систему розвідки, а союзники — ще ширші й технологічно потужніші інструменти моніторингу.

Відповідаючи на запитання про перспективи припинення вогню, Неїжпапа зауважив: «Це залежить від того, хто і чого хоче добитися». На його думку, перемир’я можливе, адже «військові виконують наказ».

«З боку Росії, звісно, злочинці, але вони військові. З нашого боку, звісно, Збройні сили, Сили оборони — ми виконуємо наказ, який нам дає наше керівництво. Якщо йде команда «Стоп», вона виконується. Якщо не йде команда «Стоп», ми працюємо далі», — підкреслив віцеадмірал.

Раніше Неїжпапа зазначав, що механізм реалізації потенційного морського перемир’я наразі не розроблений. Водночас Україна розглядатиме будь-яке переміщення російських військових кораблів зі східної частини Чорного моря як потенційну загрозу.

Перемовини щодо врегулювання ситуації у регіоні тривали з 23 по 25 березня в Ер-Ріяді. Представники США провели окремі консультації з українською та російською делегаціями. За заявами Білого дому, сторони, серед іншого, домовилися про розробку механізму безпечного судноплавства у Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі.

Москва, зі свого боку, стверджує, що режим безпеки в морі має набрати чинності лише після зняття певних санкцій, проте Вашингтон такої умови не підтверджував.

Як повідомляв USM, напередодні президент України Володимир Зеленський зазначив, що Росія відмовляється від перемир’я, щоб зберегти можливість бити з моря.