Україна має альтернативні стратегії експорту на випадок припинення Зернової угоди

Україна має альтернативні стратегії експорту на випадок припинення Зернової угоди


Уряд та учасники зернового ринку розробили низку альтернативних стратегій експорту зернових у разі припинення роботи Зернової угоди.

«Маємо кілька стратегій: це розширення пропускної спроможності Дунайського регіону і нарощення можливостей з перевалки там зернових. Також триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу і сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією», — повідомив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Висоцький нагадав, що в держбюджеті на 2023 рік передбачено 20 млрд грн для потенційного страхування суден з українським зерном, які будуть готові продовжити роботу в разі відсутності «зернового коридору».

«Альтернативні заходи активно напрацьовуються, фактично фіналізовані й мають допомогти безперервно робити внесок України в міжнародну продовольчу безпеку, забезпечувати експорт», — наголосив він.

Перший заступник міністра висловив сподівання, що, попри всі складнощі з експортом, у фінансовому плані показники експорту сільгосппродукції будуть близькі до минулорічних.

Нагадаємо, наразі багато учасників ринку створюють на Дунаї логістичну інфраструктуру через недостатні потужності для зберігання та експорту зерна. Зокрема, новий термінал в Ізмаїлі будує «Нібулон»; агрохолдинг «Кернел» придбав річковий термінал «Дунай Пром Агро» в порту Рені; розвивають інфраструктуру на Дунаї УДП, «Аскет-Шиппінг», Danube Logistics Group тощо.  

Крім того, раніше очільник Мінвідновлення Олександр Кубраков розповів про перші результати запуску додаткових портових потужностей на Дунаї, зокрема: 

  • експлуатацію понад 20 нових морських терміналів;
  • нові технології перевантаження з використанням плавкранів, мобільних перевантажувачів, суден-накопичувачів як плавучі склади, інших засобів;
  • користування новими тимчасовими складами, обладнаних вагами та лабораторіями.

Раніше USM розповідав, яким виявився рік війни для дунайських портів, та чого варто очікувати Ізмаїлу, Рені та Усть-Дунайську цьогоріч.