Україна пропонує компроміс для збереження експорту до ЄС

Україна пропонує компроміс для збереження експорту до ЄС


Україна прагне продовжити режим автономних торговельних заходів із ЄС, але шукає нові ринки збуту через невизначеність майбутніх економічних відносин. 

Україна має намір продовжити торговельну співпрацю з ЄС у межах автономних торговельних заходів (АТЗ) та пропонує розширити перелік «чутливих» сільськогосподарських продуктів. Про це для «Інтерфакс-Україна» заявив міністр агрополітики Віталій Коваль.

Міністр зазначив, що майбутнє торговельних відносин між Україною та ЄС залишається невизначеним, що змушує Київ шукати нові можливості для експорту. 

Наразі розглядаються два варіанти співпраці з Євросоюзом:

  1. Продовження автономних торговельних заходів із можливістю збільшення списку «чутливих» продуктів, яких наразі сім.
  2. Лібералізація торгівлі відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію, що передбачає розширення переліку товарів для експорту з переглядом і суттєвим збільшенням квот.

За словами Коваля, підготовка до фінального етапу переговорів триває, і чим менший тиск української продукції на ринок ЄС, тим легше буде досягти домовленостей.

Зараз частка українського агроекспорту до ЄС поступово скорочується. Якщо до початку повномасштабної війни вона становила 73%, то за підсумками 2024 року зменшилася до 52%.

«Ми скорочуємо частку ЄС у структурі експорту та шукаємо альтернативи. Водночас європейський ринок залишається преміальним за цінами, зручним у плані логістики та необхідним для підтримки якості української продукції», — наголосив Коваль.

Європейська комісія вже дала зрозуміти, що після 5 червня не планує продовжувати торгівлю з Україною на нинішніх умовах. Водночас єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Хансен анонсував нову угоду в рамках Поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі (DCFTA), яка є частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною.

Натомість Україна активно розширює експортні можливості за межами Європейського Союзу. За деякими напрямками поставки зросли більш ніж на 30% рік до року. Так, експорт до Африки вже досягнув $2,6 млрд. Також активно розвивається співпраця з Близьким Сходом, Південно-Східною Азією, Малайзією, Індонезією та Бангладеш.

Як нещодавно повідомляв USM, Євросоюз розглядає можливість обмеження імпорту сільськогосподарської продукції, під який може потрапити продукція зі США.



Стрічка новин
Наш Telegram канал