У черзі на інспекцію у Туреччині застрягли понад 150 суден
Станом на 14 жовтня, у черзі на проведення інспекції біля берегів Туреччини стоять вже понад 150 суден. Але ООН не вбачає у затримках вини рф.
На вхід до Чорного моря інспекцію очікують 85 суден, на вихід з Чорного моря — 73 судна. Офіційна причина затримки — надто мала кількість інспекторів. Групи контролю не встигають обробляти ту кількість суден, які курсують зерновим коридором. Зараз час інспекції суден виріс до 10-15 днів. Варто зазначити, що у перший тиждень роботи «зернового коридору» перевірка суден тривала п’ять-шість днів.
Затримки говорять про необхідність збільшити кількість інспекторів, аби задовольнити попит, пише Financial Times. Україна прагне експортувати якомога більше зерна, щоб звільнити місце у своїх елеваторах для нового врожаю.
Представник ООН Амір Абдулла, відповідальний за координацію Чорноморської зернової ініціативи, визнав, що лише п’ять груп інспекторів, до складу яких входять представники росії, України, Туреччини та ООН, намагаються задовольнити зростаючий попит.
«В основному, нам потрібно, аби всі сторони погодилися, що треба додати інспекторів», — сказав Абдулла у коментарі Financial Times.
Проте інші джерела видання вважають, що росія неохоче надсилає додаткових інспекторів, які могли б ліквідувати затримку. Це опосередковано підтверджує і коментар заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова.
«На цей час немає рішення всіх членів [моніторингового центру] про збільшення кількості інспекцій, щоб уникнути подальшого скупчення суден, які очікують на перевірку», — розповів Васьков.
У ООН вважають, що відставання є свідченням успіху зернової угоди, адже прибуває більше суден, ніж будь-хто прогнозував. ООН не бачить у цьому навмисного затягування з боку рф та вважає, що винна недостатня підготовка деяких екіпажів та судновласників. Нібито саме вони збільшили навантаження на інспекторів.
ООН доволі мляво реагує на те, що росія вже почала шантажувати світ зривом Стамбульської угоди. Так, зокрема, стало відомо, що рф направила до ООН перелік власних вимог щодо «зернового коридору». У разі їхнього невиконання, держава-терорист погрожує вийти з домовленостей.
За словами постійного представника росії при ООН у Женеві Гєннадія Гатілова, Москва направила лист генсеку ООН у середу. Претензії мають обговорити під час зустрічі представників ООН з російською стороною у Москві в неділю, 16 жовтня.
«Якщо ми побачимо, що з російського боку нічого не відбувається – експорту російського зерна і добрив – тоді, вибачте, нам доведеться подивитися на це по-іншому», — заявив російський постпред.
Як писав USM раніше, перелік претензій, які росія висловила ООН, наразі невідомий. Виглядає це так, ніби росія намагається будь-яким чином саботувати продовження угоди — і навіть вигадує для цього якісь санкції, котрих не існує.
Так, наприклад, російський експорт зерна чи добрив жодним чином не потерпає від західних санкцій, бо не підпадає під них. Працюють лише самосанкції: компанії добровільно відмовляються співпрацювати з країною-терористом, через що росія могла б потенційно відчути зменшення обсягів експорту зерна.
Проте рф має схему «компенсації»: вона доволі ефективно викрадає зерно з окупованих територій України та заробляє на цьому сотні мільйонів доларів. Тож «претензії» до роботи зернового коридору є черговим актом безпідставного шантажу і спробою «загнати» Україну та її союзників в економічну кризу.
Нагадаємо, термін дії «зернової угоди» про експорт зерна з українських портів на Чорному морі спливає 18-19 листопада. Наразі невідомо, чи буде подовжена ця угода.
Руслан Сорока.