Туреччина знову фантазує про відновлення Зернової угоди
Президент Туреччини під час зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським вчергове заявив про роботу над відродженням Чорноморської зернової ініціативи.
USM розмірковує, чи потрібно це Україні, а також чому такі заяви лунають попри успішну роботу морського коридору.
Вже цього ранку у новинах ми побачили заголовки: «Туреччина працює над відновленням Чорноморської зернової ініціативи». Канцелярія турецького президента у соцмережі Х написала:
«Під час зустрічі президент Ердоган заявив, що Туреччина продовжує свої зусилля, щоб завершити українсько-російську війну справедливим миром, і що розпочато роботу з відновлення Чорноморської зернової ініціативи. Ердоган також заявив, що Туреччина готова до будь-якої ініціативи, включаючи посередництво, щоб закласти основу для миру».
Одразу треба наголосити, такі заяви від Ердогана лунають не вперше. То що це таке? Реальні плани або звичайний популізм?
Але до цього маленька ремарка. У Telegram-каналі президента України Володимира Зеленського нема ані слова про Чорноморську зернову ініціативу. Натомість йдеться про інші важливі питання:
«Готуємося провести в Туреччині конференцію, присвячену продовольчій безпеці та свободі судноплавства у межах імплементації рішень Саміту миру», – йдеться у дописі.
Мотиви Туреччини
Перша, імовірно й основна причина, чому Ердоган хоче відновити тристоронню Зернову угоду – це показати, що Туреччина є головним посередником у стосунках між Москвою і Києвом, а отже має вагомий політичний вплив на світовій арені.
Водночас Ердоган намагається зберегти хороші стосунки, як з рф, так і з Україною, оскільки обидві країни є важливими торговельними партнерами Туреччини.
Також варто звернутись і до цифр. Можливо, також завдяки Зерновій угоді Ердоган хоче отримати певні преференції від заходу. У березні цього року Reuters писав, що експорт з Туреччини до росії за рік впав на 33% на тлі західних санкцій. Звісно, що Туреччину така ситуація не зовсім влаштовує, і відновлення Зернової угоди може слугувати нагодою для послаблення впливу санкцій на експорт та імпорт між Туреччиною та рф.
Друга причина – не допустити підвищення цін на продовольство, що може мати вплив і на економу в Туреччині.
Перша Зернова угода припала на часи, коли у світі була нестабільна ситуація із врожаєм, до того ж рф заблокувала український морський експорт з початку повномасштабної війни. Внаслідок цього ціни на агропродукцію у світі зросли, але відколи Зернова угода запрацювала – це трохи покращило ситуацію на ринку агропродукції у всьому світі, зокрема і в Туреччині.
Ймовірно, Ердоган розраховує на подібний ефект й зараз, але це може і не спрацювати через декілька факторів. По-перше, Україна зараз успішно експортує морем, зокрема вийшла на довоєнні показники, а отже відновлення Зернової угоди не вплине на вартість агропродукції. По-друге, цьогоріч обсяг виробництва зернових у світі сягне нового рекордного рівня, що своєю чергою також вплине на зниження цін.
Досягнення України
Станом на 9 липня 2024 року українським морським коридором пройшли понад 2 тисяч суден, якими експортували більше ніж 56 млн тонн вантажів.
У ВМС ЗСУ також розповіли, що за останні пів року вдалось розширити пропускні можливості українського морського коридору. Зокрема, немає небезпеки дистанційного мінування.
Так, у квітні цього року експорт з портів Великої Одеси сягнув довоєнного рівня. І все це стало можливим лише завдяки морському коридору.
Тоді постійний представник України при ООН Сергій Кислиця розповів, що загалом на той момент з портів «Південний», «Одеса» та «Чорноморськ» експортували 25 млн тонн продукції українських аграріїв.
«Це перевищує обсяг експорту за весь рік функціонування Чорноморської зернової ініціативи», – зазначив тоді Сергій Кислиця.
Відновлення Зернової угоди може означати для України деградацію, оскільки росіяни постійно заважали перевіркам суден у Стамбулі, саботували роботу. Також не можна оминути й питання номенклатури вантажів, оскільки у домовленостях з росією мова йшла лише про експорт зерна.
А що кажуть в ООН?
Варто нагадати, що перша Зернова угода проходила під егідою ООН.
Наприкінці 2023 року генсекретар ООН Антоніу Гуттеріш заявив, що в ООН не бачать сенсу у відновленні Чорноморської зернової ініціативи, у якій брала участь країна-терорист.
Вже у січні 2024 року речник Управління ООН з координації гуманітарних справ Савіано Абреу заявив, що в ООН не вважають український морський коридор у Чорному морі сталим і передбачуваним.
«Чорноморська ініціатива була системою, яка гарантувала безпеку суден, які заходять або виходять. На жаль, після її припинення ми знову побачили зростання мінної забрудненості у Чорному морі. І ми побачили рівень ударів по українських портах, у тому числі на річці Дунай, які могли б бути альтернативними», – підкреслив тоді Абреу.
Щодо безпеки судноплавства – варто нагадати, що на початку липня три країни НАТО Туреччина, Румунія і Болгарія почали розмінування Чорного моря. Зокрема, ця ініціатива спрямована на захист українського морського коридору.
Що далі?
Насправді очікувати відновлення Зернової угоди зараз трохи дивно. Вона не є вигідною для України та бізнесу, а тим паче для світу та країн, які імпортують українське продовольство.
Туреччина, безсумнівно, має свій особистий інтерес, але зважати на нього Україні точно не варто.
Не можна виключати, що теоретично відновлення угоди трохи полегшило б роботу портів (оскільки перша угода передбачала, що росія не буде їх атакувати). Але варто не забувати, що ми маємо справу з країною-агресоркою, яка не тримається ані слова, ані законів та звичаїв ведення війни.