Шмигаль: Україна має план деблокади кордону з Польщею
Український уряд розробив та пропонує Польщі «План взаємопорозуміння», який має допомогти розблокувати кордон між державами.
План з розблокування пунктів пропуску на українсько-польському кордоні складається з 5 кроків. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Перший крок:
Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо аграрного експорту. Урядовець наголосив, що це автоматичні захисні заходи при продовженні безмитної торгівлі ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця й цукор.
Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022—2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження, пояснив Шмигаль.
Також Україна готова продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок.
Другий крок:
Україна запропонує Єврокомісії провести невідкладний аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт. Це потрібно для того, аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка українських аграріїв стандартам СОТ.
Третій крок:
Польському уряду запропонують ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.
Прем’єр-міністр зауважив, що за 11 місяців торік росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро — 5,1 млн тонн продовольства. Для порівняння, за весь 2022 рік цей показник становив 4,9 млн тонн. Тобто російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни. Шмигаль впевнений, що Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію.
Четвертий крок:
Україна пропонує створити «Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія». Ініціативою керуватимуть аграрні міністри України та Польщі і представник Єврокомісії. Також до роботи Штабу мають долучитися українські та польські аграрні асоціації.
П’ятий крок:
Україна розраховує, що спільний Тристоронній штаб знайде рішення щодо безперешкодного пропуску інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін стоять понад 9 тисяч вантажівок.
Відповідно до плану, Тристоронній штаб має працювати цілодобово, й питання блокади кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня — дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі.
Нагадаємо, в ніч на 25 лютого польські протестувальники висипали на кордоні 160 тонн українського транзитного зерна.
Раніше USM писав, що УДП погодило направити експорт Дунаєм в обхід кордону з Польщею.