Протести у портах і високий попит: що відбувається зі світовою круїзною індустрією
У світі зростає зацікавленість туристів до круїзних відпусток, збільшується кількість новозбудованих лайнерів. Водночас у деяких портах тривають протести, оскільки галузь критикують через вплив на навколишнє середовище.
У сезон відпусток USM вирішив проаналізувати ринок круїзної індустрії у світі.
Мова цифр і фактів
На початку цього року стало відомо, що 14 нових круїзних лайнерів планують ввести в експлуатацію у 2024 році. У звіті Global Cruise Ship Orderbook журналу Cruise Industry News опублікували перелік суден, серед яких були мегалайнери, судна преміумкласу і класу люкс.
Одне з цих суден, яке наразі є найбільшим у світі круїзним лайнером, Icon of the Seas компанії Royal Caribbean Group вирушило у перший рейс з порту Маямі наприкінці січня 2024 року.
Видання Reuters пише, що загалом до 2028 року планують перевезти на 10% пасажирів більше, ніж у 2023 році. Мова йде про 31,7 мільйона туристів, які взяли круїзні відпустки торік.
Але трохи відмотаємо плівку назад. Ще до спалаху COVID-19 очікувалося, що у 2020 році круїзний туризм досягне рекордного рівня з оцінкою в 32 мільйони пасажирів. Звісно, що цього не сталося – круїзні порти закривалися, щоб уникнути розповсюдження вірусу, а компаніям довелося скасовувати рейси. На деяких лайнерах вводили додаткові карантинні обмеження, коли фіксували спалахи інфекції.
На сьогодні сектор круїзних подорожей вже перевищив допандемічний рівень.
Європейська директорка Міжнародної асоціації круїзних компаній (CLIA) Марі-Каролін Лоран заявила, що круїзна галузь замовила ще 57 круїзних лайнерів на додаток до близько 300 суден, що вже експлуатуються, щоб задовольнити прогнозований попит.
Протести у портах
Вже зараз круїзні оператори стикаються із дискусіями щодо надмірної кількості туристів у переповнених європейських портових містах, таких як іспанська Барселона. Саме тут у липні відбулись протести, під час яких невелика група активістів розпилювала воду на туристів з водяних пістолетів.
Своєю чергою представники CLIA зазначили, що пасажири круїзних лайнерів становлять лише 4% від усіх туристів, що відвідують Барселону.
Також в Амстердамі планують до 2035 року перенести круїзний термінал PTA з центру міста, аби зменшити туристичне навантаження.
У Греції з наступного року планують ввести обмеження на відвідування круїзними суднами найпопулярніших островів. За даними грецької асоціації портів, Санторіні минулого року був найпопулярнішим островом у Греції для круїзних суден. До острова зайшли 800 суден, які привезли майже 1,3 мільйона відвідувачів. Це майже на 17% більше, ніж у 2022 році.
Варто додати, що основними регіонами круїзного бізнесу у світі є Карибський (75% обсягу) та Середземноморський басейни (20% обсягу). Ймовірно, протести у портах Європи не значно вплинуть на галузь.
Водночас круїзні компанії працюють над адаптацією лайнерів, щоб вони могли переходити на електроенергію з суднового палива, коли вони швартуються в портах. Це також необхідно у межах дотримання вимог ЄС щодо захисту морського середовища до 2030 року.
Круїзи в Україну
Не можливо й оминути болючу тему війни, яка вплинула на всі галузі в Україні, зокрема й круїзну індустрію.
Ще у 2020 році передбачалось відновлення круїзного сполучення у Чорноморському регіоні. Тоді Одеський порт отримав 11 заявок від круїзних компаній на майбутні заходи. Саме у цей момент у світі спалахнула пандемія COVID-19.
На 2021 рік порт отримав 22 заявки на заходи круїзних лайнерів таких відомих у світі операторів, як Azamara Cruises, SilverSea Cruises, Fred Olsen Cruise Line, Phoenix Reisen Crystal Cruises та інших. Сезон мав розпочатися з 30 квітня. Планам завадило те, що лише деякі круїзні компанії почали поступово відновлювати пасажирські перевезення по прилеглих регіонах, впроваджуючи нові протоколи здоров’я на борту і заповнюючи судна не більше ніж на 50%. Багато майбутніх заходів в Одеський порт було скасовано.
У планах було відкрити повноцінний круїзний сезон у 2022 році. Одеський порт отримав 29 заявок на круїзні суднозаходи. А на 2023 році було 15 заявок.
Насправді шанси України влитись у круїзну індустрію були непогані, але війна внесла свої корективи. Зараз це здається лише перспективою на далеке майбутнє, адже Чорне море заміноване, і круїзні оператори точно не ризикуватимуть життям екіпажу та пасажирів.
Читайте також: Український суддя запланував відпочинок на круїзнику під виглядом відрядження.