Суд Швеції оштрафував журналістів за зйомки затонулого порома «Естонія»

Суд Швеції оштрафував журналістів за зйомки затонулого порома «Естонія»


Журналіста та режисера, які проводили зйомки біля решток затонулого порома «Естонія», обвинуватили у «порушенні спокою могили».

Катастрофа порома «Естонія» сталась в Балтійському морі у 1994 році, коли судно йшло із Таллінна до Стокгольма. Внаслідок аварії загинули та зникли безвісти 852 людини (виявили тіла лише 94 загиблих), врятувати вдалось 138 осіб.

Після катастрофи пором охоронявся законом «про спокій загиблих», а його аварія була єдиним випадком, коли розслідування без офіційного дозволу вважалось злочином. Фінська влада заборонила проводити занурення до уламків судна. Проводились кілька розслідувань, але версії щодо остаточних причин аварії були різні.

У 2019 році журналіст та режисер Discovery Networks Хенрік Евертссон та режисер Лінус Андерссон проводили підводні зйомки біля затонулого порома. У своєму фільмі-розслідуванні вони показали невідомі раніше отвори в корпусі судна. Тоді Швеція заявила, що ініціює зміни до закону, аби дозволити підводну експертизу порома.

Проте журналістів Discovery звинуватили у «порушенні спокою могили». Лише за два роки, у 2021-му, розпочалась офіційна експедиція, а суд Швеції виправдав журналістів. Після цього справу передали до апеляційного суду, який виніс все ж обвинувальні вироки.

Суд оштрафував авторів фільму на 22 тис. 400 шведських крон (2085 євро) і на 18 тис. 800 шведських крон (1750 євро).

«Лінус Андерссон сказав, що вони оскаржуватимуть вирок. Прокурори наполягають, що попри те, що команда працювала з журналістським інтересом, вони все одно не мали права порушувати заборону на дайвінг у цій зоні», – повідомляють шведські ЗМІ.