Скорочення експорту зерна коштує Україні $800 млн щомісяця
За оцінками Міжнародного валютного фонду Україна може втрачати до $800 мільйонів щомісяця. На це впливає скорочення експорту зерна внаслідок блокади Зернової угоди та обмежень ЄС.
Через невисокі врожаї та заміновані поля Міжнародний валютний фонд (МВФ) очікує на скорочення українського агроекспорту. Так, втрати України внаслідок перебоїв у роботі Зернової угоди та імпортних обмежень в деяких країнах ЄС оцінюють до $800 млн щомісяця, пише Укрінформ.
За прогнозами, обсяги експорту зерна скоротяться через зменшення запасів та зборів урожаю. Припинення роботи «зернового коридору» може призвести до додаткових недоотриманих експортних надходжень. Мова йде про $290 млн на місяць.
«Подальші перебої в торгівлі вплинуть на зростання ВВП та експорт, залежно від їхнього масштабу й тривалості. При цьому, загальний експорт сільгосппродукції становив близько $2 млрд на місяць з початку 2023 року і $2,3 млрд на місяць у 2021 році», – йдеться в документі МВФ за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) для України.
Якщо окремі країни ЄС збережуть імпортні обмеження, переорієнтація торгівлі буде ускладнена навіть за збереження можливості транзиту.
Читайте також: Припинення Зернової угоди може мати тиск на гривню.
Зокрема, існують ризики, які пов’язані з нестачею потужностей. Мова йде про зерносховища та транспорту потужності, які знаходяться поза контролем України.
У найближчій перспективі пріоритетом для України є зміцнення та диверсифікація каналів торгівлі, тоді як довгострокове відновлення потребуватиме розв’язання проблеми розмінування сільгоспугідь.
Своєю чергою Мінагрополітики України зазначає, що аграрії впораються з перебоями, скоротивши посівні площі ще на 20 – 30%. Зокрема, пришвидшиться перехід на інші культури, наприклад ріпак, сою та соняшник. Натомість фермерам може знадобитися більше фінансової підтримки.
Як раніше повідомляв USM, рф продовжує блокувати Зернову угоду. З початку липня з чорноморських портів вийшло шість суден із 215 тис. тонн агропродукції.